Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w oświadczeniu wydanym w środę w późnych godzinach wieczornych czasu miejscowego (w czwartek nad ranem czasu polskiego) podkreśliła, że zakup przez Polskę obronnego systemu antyrakietowego, który "obejmuje najnowocześniejsze rozwiązania dowodzenia i kontroli" dla polskiej obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, "odzwierciedla wkład Polski w ponoszenie ciężaru wspólnej obrony (państw NATO - PAP) poprzez program modernizacji" swoich sił zbrojnych.

"Polska - czytamy w oświadczeniu wydanym w imieniu władz amerykańskich przez Departament Stanu - na ten program modernizacji przeznacza 20 procent swojego budżetu obronnego".

Porozumienie podpisane w środę w Warszawie "jest kulminacją realizacji ustaleń spotkania prezydentów Trumpa i Dudy w Warszawie w lipcu 2017 roku" - czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo spraw zagranicznych USA wyraziło też nadzieję, że porozumienie "przyczyni się do stworzenia miejsc pracy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce", otwierając perspektywę "dalszej współpracy z Polską w realizacji drugiej fazy (Phaze II) tego porozumienia".

>>> Czytaj też: Patrioty za ponad 16 mld zł podpisane. Druga faza programu "Wisła" będzie znacznie droższa