Aresztowanym jest 72-letni szejk Bassam Ayachi. Zatrzymano go na północy Francji na mocy nakazu aresztowania wydanego kilka dni wcześniej przez sędziego z Paryża.

Ayachi, uwięziony we Włoszech w 2009 r. w innej sprawie o terroryzm, został zwolniony w 2012 r. i udał się do stref walki dżihadystów w Syrii w następnym roku. Źródła nie określiły, kiedy powrócił do Europy.

Ponownie ściągnął na siebie uwagę systemu sprawiedliwości w zeszłym miesiącu, kiedy aresztowano francuskiego dżihadystę, który wyjechał do Syrii, a potem do Japonii, skąd 8 marca wydalono go do Francji i tam oskarżono. Sędzia, który go oskarżył, wydał również nakaz aresztowania Ayachiego za "spisek kryminalny w związku z przestępczym przedsięwzięciem terrorystycznym", "ze względu na relacje, które obaj mężczyźni prawdopodobnie utrzymywali" w Syrii.

Bassam Ayachi, Syryjczyk, który przyjechał do Francji uczyć się w latach 60., dzięki małżeństwu otrzymał obywatelstwo francuskie. Znano go w latach 90. i początkach XXI wieku jako osobę kierującą "Centrum Islamskim Belgii" (CIB).

Od 2009 roku Ayachi, podejrzany o przynależność do Al-Kaidy i o działalność terrorystyczną, przebywał we włoskim więzieniu. Oskarżono go, wraz z nawróconym na islam młodym Francuzem, o współpracę z gangiem zajmującym się organizowaniem nielegalnej imigracji i związki z międzynarodową siatką terrorystyczną. Obaj byli zaangażowani w sieci Al-Kaidy, planującej we Włoszech akcje w innych krajach europejskich, m.in. zamierzali przeprowadzić zamach na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Mieli też prowadzić w Europie rekrutację muzułmanów do walki w Afganistanie oraz akcji w innych krajach. Kierowało nimi centrum znajdujące się w Molenbeek, skąd pochodzili m.in. zamachowcy, którzy przeprowadzili zamachy 13 listopada 2015 roku w Paryżu.

Po 3 latach więzienia obu francuskich obywateli zwolniono w wyniku apelacji i mogli w lipcu 2012 roku udać się do Belgii.

W 2016 roku francuska telewizja France 2 wyemitowała dokumentalny materiał zatytułowany "Au nom du pere, du fils et du jihad" (W imię ojca, syna i dżihadu), poświęcony rodzinie Ayachiego, walczącej z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Syn imama, Abdelrahman Ayachi, który stanął na czele oddziału Brygad Sokołów Lewantu, zginął w akcji.