Akcję oficjalnie rozpoczęto w piątek podczas odbywającego się w Świnoujściu Baltic Business Forum.

"Patologie na rynku pośrednictwa pracy i zatrudniania to problem zarówno na Ukrainie, gdzie działa wiele nieuczciwych firm pobierających opłaty od kandydatów do pracy, ale również w Polsce, gdzie Ukraińcy często pracują na czarno" – powiedział prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota. Dodał, że projekt "Partnerstwo i zatrudnienie", mający łączyć organizacje pracodawców, agencje zatrudnienia oraz przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, jest "długofalowy".

"Chcemy wspólnie działać na rzecz ucywilizowania rynku pracy w Polsce, który jest coraz bardziej atrakcyjny dla pracowników zza wschodniej granicy" – wyjaśnił Piechota.

W ramach kampanii promowane mają być dobre standardy rekrutacji i zatrudnienia obywateli Ukrainy, a także wiarygodne agencje pracy i rzetelni pracodawcy. Billboardy, plakaty i ulotki będą przestrzegać Ukraińców przed płaceniem za znalezienie pracy. Jak zapowiedzieli pomysłodawcy projektu, wkrótce ma zacząć działać strona internetowa i specjalna infolinia dla obywateli Ukrainy.

Jak podkreślił Piechota, inicjatorzy kampanii chcą też, aby Ukraińcy dobrze poczuli się w Polsce. "Dziś mogą oni, mając paszport biometryczny, poruszać się bez problemu po całej Europie i dobrze wiedzą, że za naszą zachodnią są jeszcze lepsze warunki zatrudnienia niż w Polsce. Musimy ich u nas zatrzymać" – zaznaczył.

Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan podkreślił podczas inauguracji kampanii, że polska gospodarka nie poradzi sobie bez pracowników ukraińskich.

"Szanujmy tę współpracę i myślmy o efektywnych mechanizmach, które będą walczyły z patologiami i zachęcały do podejmowania legalnej pracy w Polsce. Kampania +Partnerstwo i zatrudnienie+ pomoże zbudować nowy standard zatrudnienia" - powiedział Męcina.

Do porozumienia w Polsce, oprócz Konfederacji Lewiatan, dołączyli Pracodawcy RP. Jak zapowiadają inicjatorzy, do kampanii będą zapraszane kolejne podmioty. Projekt spotkał się też z zainteresowaniem Rzecznika Praw Obywatelskich.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

edytor: Anna Mackiewicz