Urząd Miasta poinformował, że prace związane z przebudową Podwala Przedmiejskiego rozpoczną się w poniedziałek. W związku z inwestycją zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Na ulicy występuje przede wszystkim ruch ciężki, związany z przejazdami samochodów ciężarowych i autobusów.

Celem przebudowy Podwala Przedmiejskiego, jednej z głównych arterii wjazdowych do Gdańska od strony Elbląga jest – jak zapewniają przedstawiciele władz miasta - „przywrócenie” Śródmieście pieszym i zwiększenie bezpieczeństwa w tym rejonie. Wzdłuż ulicy ma powstać ścieżka dla rowerzystów. Na ulicy ma powstać pięć naziemnych przejść dla pieszych. Obecnie przejście ulicy umożliwiają jedynie dwa przejścia podziemne. Jako pierwsze ma powstać skrzyżowanie Podwala Przedmiejskiego z ul. Chmielną.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak podkreśla, że „to ważna inwestycja dla miasta, która zdecydowanie usprawni komunikację i przemieszczanie się w Śródmieściu”. Przejście naziemne na skrzyżowaniu z ul. Chmielną ma być jednym z pięciu, które mają powstać na Podwalu Przedmiejskim. „To efekt szerszej polityki zagospodarowania tej dzielnicy w sposób przyjazny pieszym” - tłumaczy Grzelak.

Oprócz otwarcia skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Chmielną planowana jest także przebudowa Chmielnej na odcinku od Pszennej do Spichrzowej. Zgodnie z decyzją Konserwatora Zabytków ma tam powstać nawierzchnia z kostki kamiennej. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień bieżącego roku. Koszt inwestycji to prawie 16 mln zł. Wykonawcą jest firma MTM z Gdyni.

W związku z inwestycją od poniedziałku kierowcy muszą liczyć się ze znacznymi utrudnieniami w tej części miasta. Obie jezdnie ulicy Podwale Przedmiejskie zostaną zwężone do dwóch pasów. Na jezdni w kierunku Śródmieścia, zlikwidowany zostanie buspas. Ulica Chmielna będzie drogą jednokierunkową. W rejonie budowy utrzymane zostaną wszystkie drogi dla pieszych. Ruch tramwajowy w kierunku dzielnicy Stogi i plaży na tym etapie przebudowy zostanie utrzymany. Ruch tramwajowy zostanie całkowicie wstrzymany tylko na cztery dni, na początku długiego weekendu od 27 do 30 kwietnia. Zostanie wówczas uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Niedługo w dzielnicy Stogi rozpoczną się znacznie większe utrudnienia w komunikacji miejskiej. Ma się rozpocząć przebudowa infrastruktury tramwajowej ul. Budzysza, ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej. Dokumenty inwestycji o wartości 110,6 mln zł, z uwagi na jej wartość, musi sprawdzić jeszcze Urząd Zamówień Publicznych. Planowana jest przebudowa także układu drogowego wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, ścieżką rowerową i chodnikami. Wykonawca zmodernizuje również sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Przewidywany termin zakończenia robót określono na koniec maja 2019 r. (PAP)

autor: Bożena Leszczyńska

edytor: Anna Mackiewicz