Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Obie inwestycje będą realizowane w ramach jednego projektu. Dotację przyznano poza konkursem. PKP PLK ma kilka projektów, które mają być dofinansowane z RPO, są na liście tzw. inwestycji kluczowych dla regionu - wyjaśnia urząd marszałkowski w Białymstoku.

Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK poinformował PAP, że wartość obu tych inwestycji jest szacowana na ponad 99 mln zł. Mają być zrealizowane do 2020 r.

W obu przypadkach chodzi o rewitalizację linii. Głównym efektem prac ma być lepsza oferta dla przewoźników. Trasa Kuźnica Białostocka - Geniusze ma zyskać większą przepustowość dzięki wybudowaniu tzw. półsamoczynnej dwukierunkowej blokady liniowej. Ma zostać przywrócony ruch pociągów na trasie Sokółka – Geniusze, pociągi mają tam jeździć z prędkości do 60 km/h.

Na trasie Geniusze - Kuźnica Białostocka planuje się wzmocnienie podtorza i prace odwodnieniowe. Wymienione będą 34 rozjazdy, m.in. na stacjach: Kuźnica Białostocka, Sokółka, Geniusze i na bocznicy Krex - poinformował Jakubowski. Będzie budowany i przebudowywany system sterowania ruchem kolejowym.

Na linii Bufałowo Wschód - Bufałowo (linia nr 923) w rejonie Sokółki będą wymienione trzy rozjazdy, przejazd i przebudowany obiekt inżynieryjny.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka