Konwój 20 autobusów, który wyruszył w poniedziałek z Fuy i Kefraji, to pierwszy etap całkowitej ewakuacji tych dwóch szyickich enklaw, oblężonych przez dżihadystów w syryjskiej muhafazie Idlib od ponad 3 lat. Ewakuacja obejmie łącznie około 5 tysięcy osób.

Ewakuacja szyitów z muhafazy Idlib jest częścia szerszego porozumienia, zgodnie z którym związana z Al-Kaidą organizacja zbrojna Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) oraz członkowie innych ugrupowań dżihadystycznych opuszczą znajdujący się na południe od Damaszku obóz uchodźców palestyńskich Jarmuk i udadzą się do muhafazy Idlib. Ewakuacja ta ma także objąć mieszkańców sąsiadujących z Jarmukiem i kontrolowanych przez dżihadystów miasteczek Jalda, Babila i Beit Sahem. Również i ta ewakuacja rozpoczęła się w poniedziałek. HTS ma również wypuścić 85 alawickich więźniów z więzienia Istabrak.

Wcześniej, na mocy podobnych porozumień, do prowincji Idlib ewakuowano dżihadystów oraz ich rodziny m.in. ze wschodniego i zachodniego Kalamun, a także wschodniej Guty. Ewakuacja z Jarmuku nie zakończy jednak trwającej od 19 kwietnia ofensywy armii syryjskiej w tym rejonie, gdyż jest ona skierowana przede wszystkim przeciwko Państwu Islamskiemu, które nie jest objęte porozumieniem.

Prowincja Idlib, pozostająca poza kontrolą rządu syryjskiego od marca 2015 r., jest uważana za największy bastion dżihadystów. Graniczy ona również z terenami okupowanymi przez Turcję w północnej części muhafazy Aleppo. Turcja wybudowała też stanowiska obserwacyjne na granicy między terytorium zajętym przez dżihadystów w muhafazie Idlib i południowo-zachodniej części muhafazy Aleppo a pozycjami armii syryjskiej.

Poza tymi terenami oraz obozem Jarmuk rebelianci i dżihadyści wciąż kontrolują również enklawę z miastem al-Rastan między Homs i Hamą, część prowincji Dara'a na południu Syrii przy granicy z Izraelem i Jordanią oraz niewielką enklawę wokół pustynnego miasta Tanf, na granicy z Irakiem. Ponadto Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) kontrolują tereny na lewym brzegu Eufratu oraz enklawę Manbidż, a Państwo Islamskie część doliny Eufratu w prowincji Dajr az-Zaur. (PAP)