"Musimy znać i pamiętać o wszystkich, którzy bohatersko bronili ziemi ojczystej. O tych, którzy walczyli w +kotłach+ i wydostawali się z nich, tych, którzy forsowali Dniepr i pokonywali karpackie przełęcze i o tych, którzy zwalczali nazistów w szeregach UPA" – mówił.

"Ukraińska młodzież powinna znać dokonania tysięcy Ukraińców na wszystkich frontach II wojny światowej: w niebie nad Wielką Brytanią, w piaskach Afryki Północnej, na plażach Normandii i na wyspach Pacyfiku. Wszyscy oni są naszymi bohaterami" – podkreślał prezydent.

Poroszenko otworzył we wtorek wystawę, na której pokazano Ukraińców w różnych armiach walczących przeciwko hitlerowskim Niemcom, przypominając o konflikcie, który trwa obecnie na wschodzie jego kraju.

"Wraz z naszymi partnerami dążymy do budowy nowego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego, który został zniszczony przez agresywne działania Federacji Rosyjskiej. W tym celu należy stworzyć niezawodną obronę naszej suwerenności i jedności terytorialnej, naszej niepodległości, w powszechnym, euroatlantyckim systemie bezpieczeństwa zbiorowego" – oświadczył szef państwa.

Prezydent Ukrainy przypomniał też, że ukraińska armia od kilku lat jest reformowana, by przystosować się do realiów współczesnego świata i pozbyć rudymentów "radziecko-rosyjskiej ideologii".

"W naszym kalendarzu nie powinno być niczego wspólnego z państwem agresorem. Powracamy do własnych źródeł ukraińskiej historii. Polityka pamięci historycznej znów stała się ukraińska" – powiedział Poroszenko.

Ukraina obchodzi zakończenie II wojny światowej 8 maja od 2015 roku, jako Dzień Pamięci i Pojednania. Wcześniej zakończenie wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w Związku Radzieckim i krajach mu podporządkowanych. 9 maja pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)