Wizyta prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, w której towarzyszyć mu będzie małżonka Agata Kornhauser-Duda, rozpocznie się w środę. W czwartek - jak podała Kancelaria Prezydenta - Andrzej Duda w Nowym Jorku w siedzibie ONZ - w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - poprowadzi otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W czasie wydarzenia zaplanowano jego wystąpienie.

"To będzie bardzo ciekawe wystąpienie i myślę, że będzie bardzo wiele wątków także ważnych dla Polaków, w tym wystąpieniu" - zapowiedział Szczerski w poniedziałek w TVP Info.

Zapytany, czy podczas wizyty prezydent będzie miał też spotkania z przywódcami światowymi, Szczerski odpowiedział, że "to nie jest sesja ogólna, gdzie są przywódcy", a w debacie uczestniczyć będą głównie przedstawiciele dyplomatyczni krajów.

"Tam będzie duża grupa osób, do tej debaty zapisało się bodajże prawie 100 państw (...) to będzie rzeczywiście bardzo duże zgromadzenie przy okazji tej naszej debaty otwartej, ale pan prezydent na pewno wykorzysta każdy moment do tego, żeby rozmawiać także o tematach innych, które się wiążą z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, pokojem i tym, co jest dla Polski najważniejsze, czyli stabilnością w naszej części świata" - powiedział Szczerski.

Jak podała w poniedziałek prezydencka kancelaria, w czwartek po debacie w siedzibie ONZ, odbędzie się spotkanie prezydenta z mediami.

Szczerski przypomniał także, że przy okazji wizyty w Nowym Jorku prezydent zdecydował, że złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, bo też, jak zaznaczył, prezydent Duda "był od samego początku zaangażowany w to, żeby wspierać działania na rzecz zachowania tego pomnika".

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz Steven Fulop informował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

W ramach wypracowanego ostatecznie, kompromisowego rozwiązania pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

"Prezydent też wyraził satysfakcję z tego, że to też jest wynik zgodnego działania Polonii, naszych placówek i naszych władz w kraju. To rzeczywiście jest ważny sygnał" - ocenił szef gabinetu prezydenta odnosząc się do kompromisowego rozwiązania ws pomnika.

Według informacji z prezydenckiej kancelarii, prezydent złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City w środę. Również tego dnia prezydent Duda odwiedzi Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Ponadto tego dnia para prezydencka spotka się także z przedstawicielami organizacji żydowskich, a następnie zaplanowano spotkanie prezydenta z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ.

W piątek w Chicago ma odbyć się spotkanie Andrzeja Dudy z gubernatorem stanu Illinois Bruce’em Raunerem, wizyta pary prezydenckiej w Muzeum Polskim w Ameryce i ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską na cmentarzu Św. Wojciecha w Niles. Tego dnia prezydent spotka się też z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem; odwiedzi też bazę Gwardii Narodowej Stanu Illinois, gdzie spotka się z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

W sobotę natomiast para prezydencka spotka się w Chicago z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek