easyJet liczy na wypady weekendowe i wyjazdy służbowe

Mimo, niekorzystnych warunków makroekonomicznych linie lotnicze otwierają nowe połączenia. Testowanie letnich zakończył właśnie brytyjski easyJet, który ogłosił na nadchodzący sezon wakacyjny aż 13 nowych europejskich tras. Tym samym liczba obsługiwanych przez tego przewoźnika połączeń wzrosła do 416. Pięć z trzynastu nowych połączeń zostanie uruchomionych z terenu Wielkie Brytanii, co z pewnością ucieszy naszych rodaków przebywających na Wyspach. Są też loty z Paryża, Mediolanu, czy Berlina.

Ceny biletów na najbardziej popularnych trasach zaczynają się od już 20,99 funtów w jedną stronę. - Otwierając nowe połączenia wybraliśmy najbardziej popularne trasy pod względem wyjazdów na letni wypoczynek, wakacyjne wypady weekendowe, a także podróże służbowe” – powiedział Andy Harrison, dyrektor generalny easyJet.

Norvegian myśli o Polakach wyjeżdżających na własną rękę

Jako pierwszy rozkład lotów na sezon letni 2009 r. ogłosił Norwegian Air Shuttle. Jak wyjaśniła Ewa Chojecka z Norwegian Air Shuttle Polska, zainteresowanie Polaków wakacjami organizowanymi na własną rękę rośnie. Ogłaszając rozkład z dużym wyprzedzeniem linie chciały wyjść im naprzeciw. I słusznie, bo w czasach silnego euro, można spodziewać się, że wiele osób postanowi zorganizować sobie wakacje na własną rękę.

Nowością Norwegiana jest połączenie z Warszawy do Dubrownika. Inauguracyjny lot zaplanowano na 18 czerwca. Poza tym do rozkładu linii Norwegiana wróciły połączenia zawieszone na okres zimy m.in. Split oraz Ateny. - Zostały też zwiększone, do czterech razy w tygodniu, częstotliwości wylotów na kierunkach hiszpańskich takich jak Malaga i Alicante – informuje Ewa Chojecka.
Można też wspomnieć, że 2 kwietnia Norwegian otwiera szóstą trasę z Krakowa. Po Oslo, Sztokholmie, Stavanger, Bergen i Oslo Rygge, w krakowskim porcie przybędzie Kopenhaga. Nowa trasa będzie obsługiwana trzy razy w tygodniu: wtorki, czwartki i soboty.

Germanwings też przywraca stare połączenia

O nowe połączenia na sezon letni zadbał też niemiecki Germanwings. - Jednym z nich jest Korsyka, na która można polecieć z Warszawy, przez Kolonie lub Studgart– mówi Katarzyna Górska-Łazarz z Germanwings. Dodaje, że przywrócone zostały też letnie trasy jak Majorka, Ibiza, Ateny. – Jest też połączenie do Tirany, Zadaru, czy Tuli – wymienia Katarzyna Górska – Łazarz.

Lotów więcej, ale niestety będą droższe

Niestety, w związku ze spadkami cen na rynku ropy, nie ma co oczekiwać, że ceny biletów lotniczych spadną. Wręcz odwrotnie mogą zdrożeć. Oczywiście powodem jest osłabiający się złoty.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez serwis eSky.pl, w tym roku średnie ceny w przypadku biletów tanich lotniczych będą droższe o 16 proc. I wyniosą średnio 380 – 430 zł.

Na razie podwyżki nie dotycza linii, które wyceniają swoje usługi w złotych. Zdaniem Marka Slawatyńca z agencji Aviareps, która reprezentuje linie Norwegian, ten stan nie utrzyma się długo a to oznacza, że i te linie będą musiały podnieść ceny - nawet o kilka procent. Bo jak tłumaczy, budżety linii lotniczych są ustalane w euro. Bilety wyceniane w złotówkach oznaczają więc mniejsze wpływy.

Dlatego warto już teraz zarezerwować bilety

Dlatego warto już teraz zarezewowac bilet lotniczy na wakacje, szczególnie, że przewoźnicy przygotowali wiele atrakcyjnych promocji cenowych na nowe połączenia. Norwegia na przykład proponuje bilet w jedną stronę do Aten, Rzymu, Malagi, czy Splitu za 119 zł. Do Dubrownika można natomiast polecieć z tym przewoźnikiem za 199 zł.