Schumer i inni przywódcy Demokratów w Kongresie napisali list do Trumpa, w którym podkreślają, że porozumienie z Koreą Północną musi polegać na całkowitej, permanentnej i weryfikowanej denuklearyzacji oraz zawieszeniu programu budowy rakiet balistycznych.

Demokraci w Senacie uznali ponadto, że Kongres musi sprzeciwić się każdej formie układu z Pjongjangiem, która nie będzie spełniała takich kryteriów.

Wcześniej w poniedziałek w Panmundżomie na linii demarkacyjnej między dwoma państwami koreańskimi spotkały się delegacje z USA i Korei Północnej, które prowadzą negocjacje przed szczytem przywódców tych państw w Singapurze, zaplanowanym na 12 czerwca.

Oczekuje się, że głównym tematem szczytu w Singapurze będą konkretne warunki denuklearyzacji północnokoreańskiego reżimu. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w tym roku, że jego celem jest „całkowita denuklearyzacja” Półwyspu Koreańskiego, ale nie ogłosił jak dotąd konkretnego grafiku likwidacji swojego arsenału jądrowego.