"Na potrzeby programu Mieszkanie plus przeznaczymy tyle pieniędzy, aby rezultaty działania były widoczne dla każdego" - powiedział wiceprezes BGK. Zaznaczył, że na koniec 2019 roku 100 tys. mieszkań ma być w przygotowaniu. "Mieszkania mogą być na różnym etapie przygotowania cyklu inwestycyjnego" - dodał i przypomniał, że "wybudowanie mieszkań trwa, średni cykl inwestycji to ok. 2,5 roku".

Jak zauważył, "najważniejsze są rezultaty programu Mieszkanie plus". "Sposobów finansowania tego programu jest wiele, jednym z nich jest finansowanie budowy domów z kapitału własnego, poprzez fundusz inwestycyjny, którym zarządza BGK Nieruchomości" - podał wiceprezes.

Przypomniał, że obecnie BGK Nieruchomości ma w "obrocie" już ponad 1 mld zł, a inwestycje na "6 mld zł są w przygotowaniu". Zauważył, że planowane przez rząd w najbliższych latach budowy mieszkań będą wymagały ok. 20 mld zł. "Będziemy mieli na to wystarczające środki" - zapewnił.

Reklama

Wiceprezes przypomniał, że finasowanie z kapitału własnego BGK budowy domów - to tylko jeden ze sposobów. "Kolejnym może być instytucja REIT-ów (inwestowanie na wynajem - PAP). Mam nadzieję, że po 1 stycznia 2019 roku ta platforma finasowania się otworzy" - dodał.

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, który ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni.

Klucze do pierwszych lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus wręczano już w Jarocinie. W Białej Podlaskiej do mieszkań wprowadzają się pierwsze rodziny, wszystkie mają zamieszkać w 186 lokalach na przełomie maja i czerwca.(PAP)

autor: Mariusz Polit