List do ok. 420 tys. członków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) pokazuje, że "niezależnie od (...) oficjalnych komunikatów CDU najwyraźniej ocenia obecną sytuację jako bardzo kontrowersyjną" - zauważa dziennik "Die Welt", dodając, że "tak dramatycznego pisma nie było w CDU od dekad".

W liście do członków CDU Kramp-Karrenbauer określa konflikt z CSU jako "poważną sytuację" i wskazuje, że prowadzony jest "z rosnącą gwałtownością".

Jako cel polityki imigracyjnej wskazuje "skuteczniejsze uporządkowanie migracji w naszym kraju, kierowanie nią i znaczące zmniejszenie liczby przybywających tu osób". Zaznacza, że CDU akceptuje wiele propozycji wysuwanych przez Horsta Seehofera, szefa CSU i zarazem ministra spraw wewnętrznych, ale odrzuca postulat nieuporządkowanego i prowadzonego bez porozumienia z krajami UE zawracania na granicy Niemiec migrantów, którzy zostali zarejestrowani jako uchodźcy w innym państwie UE bądź nie mają dokumentów tożsamości.

"Takie rozwiązanie, wprowadzone bez konsultacji z naszymi sąsiadami i na koszt państw trzecich, groziłoby pogłębieniem istniejących podziałów w Europie i jej osłabieniem" - oceniła Kramp-Karrenbauer.

Wyraziła zrozumienie dla obaw o to, że spór o politykę azylową zaszkodzi sojuszowi CDU i CSU, które w Bundestagu tworzą jedną frakcję parlamentarną. Podkreśliła jednak, że "CDU od czasów Konrada Adenauera, przez Helmuta Kohla po Angelę Merkel, była zawsze partią bezpieczeństwa i europejskich więzi".

Według Kramp-Karrenbauer w ramach kompromisu Merkel zaproponowała Seehoferowi wprowadzenie zakazu wjazdu dla osób, których wniosek o azyl, złożony w Niemczech, został odrzucony. Ponadto kanclerz chce wynegocjować szereg dwustronnych porozumień z innymi krajami unijnymi, dzięki którym Niemcy będą mogły nie wpuszczać do kraju osób, które złożyły już wniosek o azyl w innym kraju Unii.

Sekretarz generalna CDU pisze też, że zarówno prezydium, jak i deputowani ugrupowania są gotowi dać Merkel czas do Rady UE pod koniec czerwca, podczas gdy Seehofer domaga się od niej decyzji już w tym tygodniu.

>>> Czytaj też: Francuskie media o "osi antyimigracyjnej": Postawa Węgier i Polski zaczyna być regułą w UE