"Produkcja budowlana rośnie w Polsce w zawrotnym tempie, co dotyczy nie tylko mieszkaniówki, ale wszelkich innych form budownictwa" - podał Jędrzyński. "To oczywiście musi znajdować odbicie w cenach materiałów budowlanych, które w ostatnich miesiącach poszybowały w rekordowym tempie" - zauważył.

Zdaniem Jędrzyńskiego "średni wzrost cen materiałów, mających największe zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, można oszacować nawet na 7-8 procent, co należy uznać za zwyżkę zdecydowanie znaczącą". "Jest tylko kwestią czasu, że znajdzie ona swoje odbicie w cenach nowych mieszkań" - dodał.

Jak zauważył ekspert, "udział kosztów materiałów budowlanych w cenie ofertowej mieszkania deweloperskiego wynosi około jednej piątej". "Tym samym wzrost materiałów budowlanych (...) powinien spowodować zwyżkę w cennikach deweloperskich o około 2-3 proc. Może się to wydawać niewiele, jednak w połączeniu ze wzrostami pozostałych kosztów deweloperów, średnioroczny skok stawek m kw. lokum z pierwszej ręki do 10 proc. najprawdopodobniej już wkrótce stanie się faktem" - powiedział Jędrzyński.

Według danych Grupy PSB ceny w maju 2018 r., w stosunku do maja 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 36,6 proc., a izolacje termiczne o 12,6 proc.

Ceny w przypadku materiałów do budowy ścian i kominów wzrosły o 11,4 proc., a cementu i wapna o 4,7 proc. Chemia budowlana oraz farby i lakiery zdrożały o 4,4 proc., a izolacje wodochronne o 2,9 proc. Minimalnie więcej trzeba zapłacić za materiały do dekoracji (0,2 proc.).

Ceny w okresie I-V 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły w większości grup towarowych. Nie zmieniły się ceny w grupie dekoracje, a minimalny spadek zanotowano jedynie w grupie oświetlenie i elektryka - 0,4 proc.

Według danych GUS w okresie styczeń-kwiecień 2018 r. oddano do użytkowania 58 tys. 95 mieszkań, tj. o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy odnotowano wzrost o 1,3 proc.). Deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 32 tys. 714 mieszkań, tj. o 15,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku, a inwestorzy indywidualni - 23 tys. 869 mieszkań, czyli o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem.

>>> Czytaj też: W inwestowaniu chodzi już nie tylko o zysk. Badania: Wyrosło nowe pokolenie milionerów