Kanclerz Niemiec Angela Merkel planuje na 24 czerwca nieformalne spotkanie w Brukseli z udziałem krajów szczególnie dotkniętych przez kryzys migracyjny, aby omówić z nimi wspólne rozwiązania w polityce azylowej - podała w środę dpa za źródłami dyplomatycznymi.

W rozmowach uczestniczyć mają przedstawiciele władz Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Grecji, Bułgarii i Hiszpanii.

O planowanym spotkaniu w sprawie polityki imigracyjnej pisał wcześniej "Bild". Powołując się również na źródła dyplomatyczne, dziennik cytował wysokiego rangą przedstawiciela rządu Grecji, który miał powiedzieć: "Oczekujemy (od uczestników) odniesienia się do proponowanego przez Niemcy rozwiązania problemu uchodźców. Mają one zostać przedstawione podczas spotkania dotkniętych (kryzysem) krajów w najbliższy weekend".

Jak ocenia dpa, niedzielne spotkanie uznaje się za kamień milowy w staraniach Merkel o "europejskie rozwiązanie" problemów związanych z przepływem migrantów w Unii Europejskiej. Tematem tym ma się zająć szczyt UE w dniach 28-29 czerwca.

Według agencji pod szczególną presją znajduje się Merkel, odkąd Horst Seehofer - niemiecki minister spraw wewnętrznych i szef koalicyjnej partii CSU - zagroził jednostronnym wprowadzeniem zakazu wjazdu dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym państwie unijnym. Tymczasem CDU Merkel jest gotowa na podobne rozwiązania tylko w porozumieniu z innymi krajami UE.

>>> Czytaj też: Przyśpieszyliśmy pogoń za Unią. Dzięki wysokiemu wzrostowi PKB zmniejszamy dystans do średniej