Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest w parlamencie na poniedziałek.

Hands, który utrzymuje bliskie kontakty z Polakami w Wielkiej Brytanii, poinformował na Twitterze o swojej decyzji i planach głosowania w Izbie Gmin przeciwko rządowej propozycji. Dodał, że wcześniej powiadomił premier Theresę May.

Polityk podkreślił, że przez swój sprzeciw - i w konsekwencji rezygnację ze stanowiska - spełnia obietnicę złożoną swoim wyborcom w trakcie kampanii przed wyborami do parlamentu w czerwcu 2017 roku. Jego okręg wyborczy Chelsea i Fulham znajduje się na ścieżce schodzenia samolotów na Heathrow, więc dodatkowy ruch lotniczy może być uciążliwy dla mieszkańców.

"Było zaszczytem służenie premier (May) i jej poprzednikowi (Davidowi Cameronowi) przez ostatnie siedem lat i życzę jej oraz rządowi dalszych sukcesów" - podkreślił Hands.

W Wielkiej Brytanii rezygnacja ze stanowiska jest konieczna w sytuacji, gdy minister chce zagłosować w parlamencie przeciwko polityce rządu pomimo wprowadzonej dyscypliny partyjnej. Podobną obietnicę dotyczącą rozbudowy Heathrow w przeszłości składał także minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który reprezentuje północno-zachodni okręg wyborczy Uxbridge.

52-letni Hands, który urodził się w Nowym Jorku, jest od lat związany z polską społecznością w Wielkiej Brytanii; stoi m.in. na czele organizacji Conservatives Friends of Poland ("Przyjaciele Polski w Partii Konserwatywnej"). Jako minister zajmował się m.in. rozwijaniem relacji bilateralnych z Polską, którą często odwiedzał - ostatnio w ubiegłym miesiącu, otwierając w Warszawie obrady Polsko-Brytyjskiego Forum ds. Biznesu, Handlu i Inwestycji.

Od 2005 roku Hands zasiada w brytyjskim parlamencie jako poseł z zachodniego Londynu. Przez pierwszą kadencję reprezentował okręg wyborczy Hammersmith i Fulham, w którym znajduje się często odwiedzany przez tego polityka Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK).

Hands jest wymieniany przez media jako możliwy kandydat Partii Konserwatywnej na stanowisko burmistrza Londynu w wyborach samorządowych w 2020 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)