Medioznawcy twierdzą, że spodziewali się tej decyzji.

W papierowym wydaniu znikną: "Polska Białystok", "Polska Gazeta Opolska", "Polska Kielce", "Polska Koszalin", "Polska Kujawy", "Polska Lubuskie", "Polska Olsztyn", "Polska Rzeszów", "Polska Szczecin". Likwidowane tytuły będą się ukazywać w internecie.

Likwidacja choćby części gazet z projektu "Polska" była od dawna spodziewana - ocenia prasoznawca dr Zbigniew Bajka. Dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman przypomina z kolei, że zamknięte tytuły to gazety nowe, które uruchomiono na potrzeby projektu "Polska".

"Likwidacja była od dawna spodziewana. Nie było zwrotu kosztów wydawania ani wpływów z reklamy. Polskapress powinna powrócić do regionalnych mutacji" - powiedział PAP dr Zbigniew Bajka z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ.

"Siłą prasy lokalnej są informacje najbliższe czytelnikom, to dzięki takim informacjom może konkurować z prasą i telewizją. Już sama nazwa +Polska the Times+ sprawiła, że dla wielu osób regionalne wydania gazety przestały być lokalne, a takie było ich zadanie" - dodał.

Maciej Hoffman podkreślił natomiast, że znikające tytuły to "efemerydy wojewódzkie", które zostały uruchomione na potrzeby "produktu +Polska+".

"One zostały uruchomione bez liczenia się z możliwościami rynkowymi, pokazały, że ktoś, kto podjął decyzję, nie zmierzył do końca potencjału tego rynku i możliwości. Stąd tak się skończyło" - powiedział PAP Hoffman.

"Życie pokazało, że trudno dziś wchodzić na rynek opanowany przez ugruntowane marki: na terenie Pomorskiego bardzo silna +Gazeta Pomorska+, w Lubuskiem bardzo silna +Gazeta Lubuska+, dwie gazety w Rzeszowie: zasiedziałe od lat +Nowiny+ i +Super Nowości+. Wejście na taki rynek dodatkowej gazety regionalnej w sytuacji słabo rozwiniętego w Polsce czytelnictwa jest niemal niemożliwe" - dodał.

"Tym gazetom, które zostały w całej grupie i całym projekcie +Polska+, wróżę dobrze. Zostały silne, regionalne gazety i nie przypuszczam aby którakolwiek zniknęła z mapy polskich dzienników" - podkreślił Hoffman.