Linia kolejowa nr 106 prowadzi z Rzeszowa do Jasła, dzięki niej można dojechać m.in. w Bieszczady.

Jak poinformowała PAP Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, od 22 czerwca br. pasażerowie pociągów mogą już bez przesiadek podróżować ze stolicy Podkarpacia do Jasła i dalej w Bieszczady.

„Obecnie kończą się już prace rewitalizacyjne na tej linii na odcinku Boguchwała – Czudec. Inwestycja obejmuje modernizację torów, peronów, przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym” – zaznaczyła.

Podróżni mogą już korzystać m.in. z nowego przystanku Zaborów Błonia, a także z przebudowywanych peronów w Wisłoczance, Babicy, Babicy Kolonia.

Jak podkreśliła Szalacha trwają jeszcze roboty na nowych przystankach osobowych w Markuszowej oraz w Jaśle Fabrycznym, z których podróżni będą mogli korzystać jeszcze w wakacje.

Wszystkie perony, które będą modernizowane zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Będą też lepiej oświetlone i czytelnie oznakowane. „Osoby o ograniczonej mobilności wygodniej dostaną się do pociągów, dzięki budowie specjalnych pochylni. Z efektów budowy wszystkich modernizowanych i dodatkowych przystanków, podróżni będą mogli w pełni korzystać jeszcze przed końcem wakacji” – zapewniła Szalacha.

Efektem rewitalizacji linii nr 106 na odcinku Boguchwała – Czudec będzie kilkuminutowe skrócenie podróży, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów z 60 km/h do 100 km/h. „Będzie to możliwe m.in. dzięki wymianie 12 km torów oraz remontowi 29 obiektów inżynieryjnych, w tym trzech mostów i trzech wiaduktów” – dodała.

Zwiększy się również poziom bezpieczeństwa na 23 przejazdach kolejowo-drogowych. Na 12 spośród nich montowane są urządzenia samoczynnej sygnalizacji. Wymieniona nawierzchnia dróg ułatwi natomiast kierowcom przekraczanie torów. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zwiększą też nowe urządzenia sterowania.

Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest do końca wakacji.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 106 Rzeszów – Jasło, na odcinku Boguchwała – Czudec” finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to ponad 42,3 mln zł. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Jacek Ensztein