Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,58 proc. i wyniósł 24.919,66 pkt.

S&P 500 zyskał 0,35 proc. i wyniósł 2.793,84 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował 0,04 proc., do 7.759,20 pkt.

Mocno zwyżkowały spółki paliwowe, którym pomagały wzrosty cen ropy. O ok. 1 proc. rosły kursy Exxon i Chevron.

Traciły spółki oferujące usługi finansowe.

O około 4 proc. drożały walory PepsiCo po wtorkowej publikacji wyników kwartalnych. Koncern wypracował w II kw. podstawowy zysk na akcję na poziomie 1,61 USD, wobec oczekiwanych 1,52 USD. Spółka pozostawiła prognozy na cały 2018 r. bez zmian. Przychody PepsiCo w II kw. wyniosły 16,1 mld USD wobec oczekiwań 16 mld USD.

Pepsi to nie jedyna spółka, której wyniki przebiły oczekiwania rynku. Nick Raich, prezes The Earnings Scout, szacuje, że 86 proc. ze spółek, które już opublikowały raporty kwartalne, pokazało wyniki lepsze od przewidywań analityków.

Z danych Thomson Reuters wynika, że rynek oczekuje wzrostu zysku za II kwartał wśród spółek z indeksu S&P 500 o ok. 21 proc., czyli trochę więcej niż przewidywał konsensus w kwietniu.

W tym tygodniu wyniki przedstawią m.in. Citigroup, J.P. Morgan Chase, Wells Fargo.

Zwyżkował kurs Tesli. Spółka poinformowała o planach założenia fabryki w Chinach. Umowa zawarta z chińskim rządem przewiduje budowę infrastruktury o mocy produkcyjnej rzędu 500.000 samochodów rocznie.

W Europie na zamknięciu notowań indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,37 proc., niemiecki DAX zyskał 0,53 proc., brytyjski FSTE 100 wzrósł o 0,05 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 0,67 proc.

INDEKS NFIB LEKKO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, CHOĆ SŁABSZY NIŻ ZA V

W USA zanotowano niższy wskaźnik optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W czerwcu indeks ten wyniósł 107,2 pkt. wobec 107,8 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 106,9 pkt.

29 proc. drobnych przedsiębiorców ocenia, że obecnie jest dobry czas na rozwój firmy, wobec 34 proc. miesiąc wcześniej. 20 proc. deklaruje chęć zatrudnienia nowych pracowników, wobec 18 proc. miesiąc wcześniej. 33 proc. przedsiębiorców spodziewa się lepszych warunków gospodarczych. Przed miesiącem było ich 37 proc.

ROPA DROŻEJE

Cena ropy WTI w kontraktach na sierpień zwyżkowała o 0,3 proc., do 74,07 USD za baryłkę. Cena baryłki Brent wzrosła o 0,9 proc., do 78,79 USD za baryłkę.

Poza dobrą koniunkturą, która windowała ceny kanałem popytowym, ceny były wspierane czynnikami podażowymi.

Ankietowani przez BBG eksperci spodziewają się, że środowe dane o zapasach w USA wykażą kolejny spadek rezerw ropy.

Podaż ropy z Norwegii została w ostatnich dniach ograniczona ze względu na strajk pracowników sektora.

"Doniesienia z Norwegii działają zwyżkowo na ceny. Obecnie nawet niewielkie zmniejszenie podaży może mieć istotny wpływ" - powiedział Carsten Fritsch z Commerzbanku.

Inwestorów wciąż niepokoją też doniesienia z Libii, które mogą sugerować spadek przyszłej podaży.

PKB W UK ZA V BEZ ZASKOCZEŃ

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w maju o 0,3 proc. mdm - podał w komunikacie brytyjski urząd statystyczny ONS. Odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku. W ujęciu rdr PKB UK w maju wzrósł o 1,5 proc.(brak konsensusu na ten wskaźnik).

PKB UK wzrósł w kwartale zakończonym w maju o 0,2 proc. mdm (względem kwartału zakończonego w kwietniu) i 1,4 proc. rdr - podał ONS. Oczekiwano +0,2 proc. mdm (brak konsensusu na wskaźnik rdr). Oba odczyty zostały zaprezentowane przez ONS po raz pierwszy i będą odtąd publikowane co miesiąc.

INDEKS ZEW PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Po zaskakująco dobrych odczytach makro z Niemiec w poniedziałek, poddających wątpliwość tezę o spowolnieniu w RFN, wtorek przyniósł przeciwwagę w postaci rozczarowujących odczytów ZEW.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w lipcu jest poniżej oczekiwań - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł -24,7 pkt. wobec -16,1 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -18,9 pkt. Indeks ocen obecnej sytuacji wyniósł zaś 72,4 pkt. wobec 80,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Tu oczekiwano 78,1 pkt. (PAP Biznes)