DJIA rośnie w piątek o 0,3 proc., Nasdaq Comp. jest o 0,2 proc. na plusie, a S&P 500 zwyżkuje o 0,15 proc.

Największe wzrosty w USA zaliczają sektory energetyczny i dóbr podstawowych. Spadkom przewodzą sektory finansowy oraz telekomunikacyjny.

Po publikacji półrocznego raportu Fed, dolar oddaje znaczną część aprecjacji z wcześniejszej fazy piątkowych notowań. W skali dnia kurs EUR/USD jednak wciąż spada - o 0,1 proc., do 1,1670.

Dochodowość amerykańskiego benchmarku zniżkuje w piątek o 2 pb.

Umacniają się też obligacje na bazowych rynkach europejskich. Rentowności bunda oraz brytyjskich i francuskich 10-latek spadają o mniej niż 1 pb.

W centrum uwagi w piątek, poza raportem Fed, są publikacje wyników kwartalnych m.in. przez Wells Fargo, Citigroup oraz JP Morgan.

W piątek ceny ropy WTI zwyżkują o 0,5 proc., do 70,66 USD za baryłkę, a ceny Brenta rosną o 0,9 proc., do 75,12 proc. za baryłkę.

PÓŁROCZNY RAPORT FED: PODWYŻKI STÓP PROC. SPÓJNE Z EKSPANSJĄ GOSP.

Stopniowe podwyżki stóp proc. są spójne ze stabilną ekspansją gospodarczą oraz uwzględniają średniookresowy i symetryczny cel inflacyjny rzędu 2 proc. - wynika z półrocznego sprawozdania Rezerwy Federalnej, przygotowanego na potrzeby Kongresu.

"Wydaje się, że przez pierwszą połowę 2018 roku ogólna aktywność gospodarcza rosła w solidnym tempie" - napisano w raporcie.

Wśród fundamentalnych czynników wzrostu gospodarczego wymieniono: sprzyjający sentyment wśród konsumentów i przedsiębiorców, dotychczasową poprawę dobrobytu gospodarstw domowych, solidne tempo wzrostu gospodarczego za granicami USA oraz akomodacyjne wewnętrzne warunki finansowe.

Wzrosty wynagrodzeń oceniono jako umiarkowane. Zdaniem Fed pensje są hamowane przez "słabą produktywność". Oceniono też, że na amerykańskim rynku pracy są dalsze rezerwy. Fed spodziewa się bowiem, że jeśli popyt na pracę pozostanie wysoki, aktywizacji zawodowej może ulec część Amerykanów "w kwiecie wieku", którzy aktualnie pozostają poza rynkiem pracy.

Zaznaczono też, że ekspansywna polityka fiskalna przełoży się na wewnętrzny popyt konsumpcyjny.

W raporcie wewnętrzne zagrożenia dla stabilności finansowej określono jako "niewielkie".

"Gospodarka amerykańska jest dobrze dokapitalizowana i będzie w stanie zaspokoić potrzeby pożyczkowe przedsiębiorstw i gospodarstw domowych nawet w przypadku poważnej globalnej recesji" - napisano w raporcie.

Fed ocenia w raporcie, że wpływ netto wzrostu globalnych cen ropy na gospodarkę będzie malał w miarę wzrostu inwestycji i produkcji w amerykańskim sektorze energetycznym.

"W skali globalnej, potencjalne negatywne ryzyka dla międzynarodowych rynków finansowych oraz stabilności finansowej to: niepewność polityczna, intensyfikacja napięć handlowych oraz wyzwania związane z rosnącymi stopami proc." - napisano w raporcie.

Ryzyka zewnętrzne oceniono jako jednak "ogólnie umiarkowane".

Fed podniósł stopy proc. dwukrotnie w 2018 roku. Z forward guidance banku wynikają jeszcze dwie podwyżki w 2018 roku.

SEZON WYNIKÓW W USA W PEŁNI: WELLS FARGO, JP MORGAN I CITIGROUP

Wells Fargo & Co. zanotował w II kwartale 2018 r. zysk netto w wysokości 0,98 USD na akcję - podała firma w komunikacie. Oczekiwano 1,12 USD, choć wynik może nie być porównywalny. Przychody banku wyniosły w tym okresie wyniosły 21,55 mld USD. Marża odsetkowa netto banku wyniosła w II kw. 2,93 proc. vs szacunki analityków 2,86 proc.

Walory banku tanieją w piątek o ok. 2,2 proc. Od początku roku akcje banku potaniały o niemal 8 proc.

Skorygowany zysk na akcję Citigroup w II kw. 2018 r. wyniósł 1,63 USD - podano w komunikacie. Oczekiwano 1,56 USD. Przychody banku wyniosły w tym okresie wyniosły 18,469 mld USD, wobec konsensusu 18,512 mld USD. Przychody z tytułu działalności fixed income Citigroup wyniosły 3,08 mld USD, oczekiwano 3,16 mld USD.

Po publikacji raportu akcje banku tracą ok. 2,0 proc. wartości.

JP Morgan Chase zanotował w II kw. 2018 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 2,29 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Oczekiwano 2,22 USD, choć wyniki mogą nie być porównywalne. Przychody z działalności tradingowej (FICC) banku wyniosły 3,45 mld USD vs konsensus 3,20 mld USD.

Po wynikach akcje banku drożeją o ok. 0,1 proc.

TRUMP ŁAGODZI TON WS. UMOWY HANDLOWEJ Z UK

W piątek Donald Trump, prezydent USA i Theresa May, premier UK, zgodnie poinformowali na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania, że po wyjściu UK z UE, oba rządy wynegocjują bilateralne porozumienie o częściowo wolnym handlu.

Przed spotkaniem Donald Trump groził, że do takiego porozumienia nie dojdzie, jeśli Wielka Brytania wybierze ścieżkę tzw. "soft Brexitu".

Po złagodzeniu tonu przez Trumpa, funt odrobił całość wcześniejszych strat wobec USD, a kurs GBP/USD wrócił na poziom 1,3214.

POWELL POZYTYWNIE O GOSPODARCE USA

Szef Fed wypowiedział się publicznie w czwartek wieczorem.

"Uważam, że gospodarka USA jest w całkiem dobrym stanie (...) Dobrze sypiam, myśląc o gospodarce" - ocenił Powell.

"Gdy obniża się podatki i zwiększa się wydatki, aktywność w gospodarce najprawdopodobniej wzrośnie. Co najmniej w kolejnych trzech latach wsparcie dla aktywności w gospodarce okaże się solidne" - dodał.

"Docierają do nas sygnały o coraz większych obawach związanych z efektami zmian w polityce handlowej" - dodał.

Prezes Fed wskazał, iż nie chciałby "ogłaszać zwycięstwa" w kwestii mandatu inflacyjnego Fed.

"(Inflacja) ociera się o 2 proc., więc jesteśmy naprawdę blisko celu. Nie powiedziałbym, że w pełni go osiągnęliśmy. Nie ogłaszamy tutaj zwycięstwa" - powiedział Powell.

NADWYŻKA HANDLOWA CHIN Z USA NAJWYŻSZA W HISTORII, WYHAMOWANIE IMPORTU

Nadwyżka Chin w handlu z USA wzrosła w czerwcu na rekordowe 28,97 mld USD. Eksport do USA również okazał się najwyższy w historii pomiarów i wyniósł 42,62 mld USD.

W juanach całkowita nadwyżka w handlu Chin wyniosła w czerwcu 261,88 mld wobec 152,13 mld nadwyżki poprzednio i oczekiwanej przez analityków nadwyżki 187 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w VI 41,61 mld USD wobec 24,23 mld USD nadwyżki poprzednio i prognoz 27,72 mld USD.

Uwagę analityków przykuło mocne wyhamowanie dynamiki chińskiego importu w VI, co może wynikać z osłabienia popytu wewnętrznego.

Import, liczony w USD, wzrósł o 14,1 proc., po wzroście poprzednio o 26,0 proc. i wobec szacowanego wzrostu o 21,3 proc. W CNY import Chin w czerwcu wzrósł natomiast jedynie o 6,0 proc., a tu oczekiwano wzrostu o 12,6 proc., po wzroście w V o 15,6 proc. rdr.

W PIĄTEK REWIZJA RATINGU TURCJI?

Wieczorem, po zamknięciu rynków w USA, agencja Fitch dokona przeglądu ratingu Turcji. Rynek spodziewa się obniżki perspektywy lub nawet oceny kredytowej, po ostatnich zmianach instytucjonalnych i obawach o niezależność banku centralnego. Obecnie Fitch ocenia zdolność kredytową Turcji na „BB+” (jeden poziom poniżej ratingu inwestycyjnego) z perspektywą stabilną.

"Widzimy 60-70 proc. szans na obniżkę ratingu Turcji o jeden stopień vs 30-40 proc. szans na obniżkę perspektywy do negatywnej” – napisał w piątkowym komentarzu, Gintaras Shlizhyu, analityk Raiffeisen Bank International z Wiednia.

W piątek kurs USD/TRY rośnie o 0,1 proc., do 4,840, wciąż oscylując blisko historycznego maksimum (czyli ok. 4,90). (PAP Biznes)