Poniżej notowania indeksów z USA (S&P 500 z godz.17.08, DJI i Nasdaq z 17.23).

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
S&P 500 USA 2803,73 0,19 0,35 0,87 14,01 4,87
Dow Jones Industrial USA 25077,06 0,05 0,63 -0,05 15,94 1,45
NASDAQ Comp. USA 7819,105 0,17 0,77 0,94 23,83 13,26

Na rynku walutowym dolar umacnia się względem koszyka o 0,3 proc.

EUR/USD zniżkuje o 0,2 proc., a USD/JPY idzie w górę o 0,5 proc. do 112,9, pozostając w okolicach najwyższych poziomów od stycznia.

Na bazowych rynkach długu niewielkie zmiany. Dochodowość 10-letnich Treasuries bez zmian na poziomie 2,86 proc.

Krzywa amerykańskiego długu nie przestaje się wypłaszczać. Dochodowość 2-latek wyznacza we wtorek nowe maksima w cyklu, zwyżkując do 2,61 proc., najwyżej od 2008 r.

Z danych makro, produkcja przemysłowa w USA w czerwcu 2018 r. wzrosła o 0,6 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,5 proc. mdm, wobec -0,5 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z -0,1 proc.

POWELL: STOPNIOWE PODWYŻKI STÓP PROC. "NA RAZIE" NAJLEPSZĄ ŚCIEŻKĄ, GOSPODARKA MOCNA

Wtorkowe wystąpienie prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej J. Powella nie przyniosło zaskoczeń i utwierdziło rynek w przekonaniu, iż przynajmniej "na razie" należy spodziewać się kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych.

"Przy mocnym rynku pracy, inflacji bliskiej celu oraz zasadniczo zbilansowanych ryzykach dla perspektyw (dla gospodarki - PAP), FOMC uważa, że przynajmniej na razie najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie stopniowego tempa podwyżek stóp procentowych" - powiedział Jerome Powell.

"Patrząc w przyszłość, moi koledzy z FOMC oraz ja oczekujemy, że przy właściwym prowadzeniu polityki monetarnej, rynek pracy pozostanie mocny, a inflacja utrzyma się w pobliżu 2 proc. w kolejnych kilku latach" - dodał.

Powell uważa, że gospodarka USA rośnie obecnie w "solidnym tempie" a wspierać ją będzie m.in. stymulacja fiskalna oraz "solidne perspektywy globalnego wzrostu".

Odnosząc się do globalnej wojny handlowej, Powell ocenił, iż "trudno jest przewidzieć ostateczny wynik obecnych dyskusji wokół polityki handlowej".

Dodał, że obawy o kwestie handlowe mogą negatywnie wpłynąć na dynamikę wzrostu płac w USA.

SEKTOR TECHNOLOGICZNY W CENTRUM UWAGI WALL STREET PO WYNIKACH NETFLIXA

Kolejne spółki notowane na nowojorskich parkietach podały swoje wyniki kwartalne.

Nawet 13 proc. zniżkowały po otwarciu walory Netflixa. W II kw. spółka przyciągnęła 5,2 mln nowych subskrybentów, o 1 mln poniżej oczekiwań.

Rynki obawiają się o dalszy potencjał wzrostu producenta seriali, w obliczu rosnącej konkurencji np. ze strony Disney'a, który planuje uruchomić własną platformę streamingową i zaprzestać udostępniać na licencji swoje materiały Netflixowi.

Wyniki spółki wzbudziły obawy o kondycję pozostałych spółek technologicznych, które od dłuższego czasu były głównym motorem wzrostów na Wall Street.

Od początku roku do poniedziałkowego zamknięcia wycena Netflixa wzrosła niemal o 109 proc., Amazona o 56 proc., Facebooka o 16 proc., a Alphabet (spółka-matka Google) o 6 proc. Kapitalizacja Microsoftu przekroczyła w czwartek po raz pierwszy 800 mld USD. Wyżej wyceniane są jedynie Apple, Amazon i Alphabet.

Dobre wieści dla akcjonariuszy miał Goldman Sachs. Zysk na akcję banku w II kw. przebił konsensus o 18 proc. i wyniósł 5,98 USD. Spółka poinformowała, potwierdzając przecieki, że od 1. października prezesem banku zostanie David Solomon, zastępując na stanowisku Lloyda Blankfeina.

Mimo mocnych wyników, kurs Goldmana traci w pierwszej połowie sesji ok. 2 proc.

Prognozy całorocznej sprzedaży obniżył we wtorek Johnson&Johson, raportując jednocześnie zysk na akcję na poziomie 2,10 USD, o 3 centy

powyżej konsensusu. Zwyżkuje ok. 4 proc.

RYNEK PRACY W UK SIĘ ZACIEŚNIA, CARNEY OSTRZEGA PRZED BREXITEM

Kolejne mocne dane napłynęły z brytyjskiego rynku pracy.

Zatrudnienie w kwartale zakończonym w maju wzrosło o 137 tys. osób wobec konsensusu 115 tys., co pchnęło stopę partycypacji do 75,7 proc., czyli na najwyższy poziom od powstania ewidencji w 1971 roku.

Stopa bezrobocia pozostała w maju na 43-letnim minimum 4,2 proc.

Dynamika płac (bez bonusów) spadła w maju do 2,7 proc. z 2,8 proc., zgodnie z oczekiwaniami.

Przedstawiciele Banku Anglii (BoE) wskazywali wcześniej na siłę rynku pracy, jako na jedną z przesłanek do podwyżki stóp proc., być może już na posiedzeniu w sierpniu, co rynek wycenia z ok. 80 proc. prawdopodobieństwem.

Dane nie zdołały zapewnić trwałego wsparcia dla notowań funta, któremu ciąży niepewność polityczna.

GBP/USD po wzroście o 0,2 proc. przed południem, spada o 0,5 proc. do 1,317.

Prezes BoE M. Carney ostrzegł we wtorek, że "twardy" Brexit (bez nowej umowy handlowej z UE) skutkowałby "dużymi" konsekwencjami gospodarczymi. Bank opracowuje plany, na wypadek zaistnienia takiego scenariusza - dodał.

Rząd premier Theresy May walczy o przeforsowanie przez parlament własnej wizji Brexitu, której sprzeciwia się część jej macierzystego ugrupowania.

Wieczorem czasu polskiego w Izbie Gmin odbędzie się głosowanie nad poprawką pro-unijnego skrzydła Partii Konserwatywnej do ustawy regulującej wyjście UK ze Wspólnoty.

Poprawka przewiduje podpisanie przez UK unii celnej z UE, obie strony nie wynegocjują "bezproblemowego obszaru wolnego handlu towarami między UK a UE" przed końcówką stycznia 2019 r.

Pro-unijnych Torysów zamierza poprzeć Partia Pracy (wg nieoficjalnych doniesień BBG), co zostawia premier May z przewagą jedynie 7 głosów w parlamencie.

Brytyjski parlament przyjął w poniedziałek wieczorem ustawę o reżimie celnym, która jest elementem pakietu legislacyjnego dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W jednym z kluczowych głosowań o wyniku zdecydowało zaledwie trzech posłów.

WTI ZNÓW NA MINUSIE

Po spadkach przekraczających 4 proc. w poniedziałek, ceny ropy w USA kontynuują spadki

Baryłka WTI w dostawach na sierpień w Nowym Jorku wyceniana jest po 67,5 USD, w dół o 0,9 proc. Brent w dostawach na wrzesień w Londynie drożeje o 0,3 proc., do 72 USD.

Od początku miesiąca wycena WTI surowca spadła o ok. 10 proc.

Rynki dyskontują możliwość spadku popytu w przypadku eskalacji globalnej wojny handlowej oraz śledzą doniesienia z podażowej strony rynku.

W pierwszej połowie lipca Irak eksportował przeciętnie 4,05 mln baryłek ropy dziennie - to najwięcej od listopada 2016 r.

Na rynek wraca tymczasem ok. 700 tys. b/d libijskiej ropy, po otwarciu tamtejszych naftoportów, nieczynnych przez kilkanaście dni z powodów bezpieczeństwa.

Stany Zjednoczone pozwolą na przeprowadzanie "niewielkich" zakupów ropy z Iranu, po wejściu w życie sankcji w listopadzie - poinformowali przedstawiciele administracji Białego Domu w poniedziałek.

W obliczu nacisków Waszyngtonu na OPEC na obniżkę cen ropy, Arabia Saudyjska zaoferowała kilku klientom z Azji dodatkowe (niewynikające z kontraktu) dostawy ropy - dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Biały Dom "aktywnie rozważa" sięgnięcie do strategicznych rezerw surowca, by powstrzymać dalsze wzrosty cen benzyny przed listopadowymi wyborami do Kongresu - wynika z informacji BBG. (PAP Biznes)