Prezes RWE/RS Thomas Kent wyraził nadzieję, że to posunięcie "przyczyni się do wzrostu wolności prasy, promowania demokratycznych wartości i instytucji, a także zainspiruje dyskusję w obu krajach na temat ich miejsca w NATO, Unii Europejskiej i innych zachodnich organizacjach międzynarodowych".

Kent podkreślił w komunikacie, że "urzędnicy państwowi, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarze (...) wyrazili obawę, że dezinformacja, korupcja i podziały społeczne osłabiają ich systemy polityczne".

Bułgarski serwis RWE zakończył działalność w 2004 roku, natomiast w Rumunii w 2008 r. W komunikacie odnotowano, że od czasu przystąpienie tych państw do Unii Europejskiej w 2007 roku sytuacja na rynku medialnym uległa pogorszeniu.

RWE/RS ma swoje siedziby w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Macedonii, Czarnogórze, Serbii oraz w Mołdawii, gdzie nadawany jest serwis w języku rumuńskim.

Radio Wolna Europa/Radio Swoboda zostało założone w 1949 roku w Nowym Jorku w celu przełamania blokady informacyjnej w radzieckim bloku wschodnim. Początkowo miało siedzibę w Monachium, w latach 90. rozważano jego likwidację, ostatecznie w 1995 roku rozgłośnię przeniesiono do Pragi. Działalność rozgłośni finansowana jest przez Kongres Stanów Zjednoczonych. (PAP)