Minister rolnictwa wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wziął udział w konferencji prasowej, która miała miejsce na drodze na trasie Wschowa – Konradowo.

"Dla tych rolników, którzy mają największe straty - powyżej 70 procent - a to są straty, które grożą bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi dla przetrwania gospodarstwa, będziemy stosowali pomoc w wysokości tysiąca złotych do hektara" - poinformował Ardanowski.

Zaznaczył, że Unia Europejska dość precyzyjnie określa, że z pełnej pomocy publicznej mogą korzystać ci, którzy są ubezpieczeni.

Dla tych rolników, którzy mają straty mniejsze, ale przekraczające 30 procent, "również będzie zastosowana pomoc do każdego hektara" - zaznaczył. "By poznać konkretną stawkę, musimy wiedzieć, jaki jest precyzyjny stan tych strat i wtedy będzie dodatkowe uzupełnienie rozporządzenia, które tę kwotę wskaże" - powiedział Ardanowski.

Zwracał uwagę na deklarację złożoną przez premiera Morawieckiego, że ci rolnicy, którzy zostali poszkodowani przez zjawiska przyrodnicze, nie zostaną pozostawieni sami sobie.

Podkreślał, że deklaracje premiera i decyzje Rady Ministrów "to są dobre wiadomości dla polskich rolników".

>>> Czytaj też: Morawiecki: Odszkodowania dla rolników są dla nas fundamentalnie ważne. Jak będzie trzeba, znowelizujemy budżet