Jednocześnie spodziewają się oni niezbyt istotnego zainteresowania kredytem na cele inwestycyjne od strony przedsiębiorstw, które chętniej sięgają po środki własne do realizacji projektów. "Niemniej prawdopodobnie kontynuowany będzie wśród nich umiarkowany wzrost wartości kredytów krótkoterminowych ze względu na rosnące zapotrzebowanie na bieżące finansowanie działalności w związku ze znaczną inflacją kosztów operacyjnych" - uważają analitycy.

Analitycy Banku Pocztowego zwracają uwagę, że w lipcu tempo wzrostu wolumenu kredytów dla gospodarstw domowych osiągnęło najwyższy od 19 miesięcy poziom. Z kolei wśród przedsiębiorstw roczna dynamika wzrostu kredytów obniżyła się drugi miesiąc z rzędu.

Narodowy Bank Polski poinformował w czwartek, że depozyty gospodarstw domowych zwiększyły się o 7,0 proc. w stosunku do poprzedniego roku wobec wzrostu o 6,3 proc. miesiąc wcześniej. Depozyty przedsiębiorstw wzrosły w lipcu o 6,5 proc. po wzroście również o 6,5 proc. w poprzednim miesiącu. Po stronie czynników kreacji pieniądza, kredyty dla gospodarstw domowych wzrosły w lipcu o 5,1 proc. po wzroście o 4,8 proc. w czerwcu, zaś dynamika kredytów dla przedsiębiorstw obniżyła się do 6,7 proc. z 7,0 proc. w czerwcu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski