„Te pieniądze nie zostaną wykorzystane na rozwiązanie problemu wody w Iranie, nie zostaną przeznaczone dla pracowników. Te pieniądze zostaną wykorzystane na tworzenie broni atomowej, całego arsenału atomowego” - dodał izraelski premier.

KE poinformowała w czwartek o przeznaczeniu pierwszego pakietu środków - 18 mln euro - na projekty, które mają wesprzeć rozwój społeczno-gospodarczy Iranu. Środki te mają pomóc zrekompensować wpływ amerykańskich sankcji nałożonych na Teheran, z którymi Unia Europejska się nie zgadza.

Zdaniem Netanjahu „należy przywrócić sankcje wobec Iranu, by powstrzymać agresję i działania terrorystyczne”.

Premier Izraela w piątek w Wilnie spotkał się z premierami Litwy, Łotwy i Estonii - Sauliusem Skvernelisem, Marisem Kuczinskisem i Jurim Ratasem. Zwrócił się do nich z prośbą o wstawiennictwo za Izraelem w Brukseli.

Netanjahu ocenił, że „dominuje wypaczony pogląd na Izrael”. Zaznaczył, że „nie chodzi tu o poszczególne państwa unijne, lecz o Unię Europejską jako organizację”.

Wcześniej premier Litwy Skvernelis zapowiedział, dążąc do zmniejszenia napięcia pomiędzy Wspólnotą a państwem żydowskim, że wystąpi z inicjatywą zorganizowania spotkania przedstawicieli UE i Izraela w celu omówienia kwestii zagrożenia terrorystycznego. Propozycję szefa litewskiego rządu poparli przemierzy Łotwy i Estonii.

Piątkowe spotkanie w Wilnie z premierami państw bałtyckich, podczas którego omówiono m.in. współpracę w dziedzinie innowacji i obrony, Netanjahu nazwał „nowym historycznym początkiem”. Zapowiedział, że następne takie spotkanie odbędzie się w Izraelu.

„To, że jesteśmy małymi krajami, nie oznacza, że nie możemy być wielcy w dziedzinie rozwoju technologii i innych dziedzin” - powiedział.

Netanjahu w piątek w Ponarach, w miejscu masowego mordu Żydów i przedstawicieli innych narodowości w czasie II wojny światowej, uczcił pamięć ofiar Holokaustu oraz uhonorował litewską rodzinę odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Premier Izraela, przebywający na Litwie z pierwszą w historii wizytą, spotka się również z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Spotkanie odbędzie się w wileńskiej Synagodze Chóralnej, jedynej zachowanej z ponad 100 synagog i domów modlitewnych w przedwojennym Wilnie.

Netanjahu, który ma litewskie korzenie, odwiedzi też na wileńskim cmentarzu grób Gaona Wileńskiego – rabina Eliasza ben Salomona Zalmana.

Dzięki Gaonowi Wileńskiemu (gaon – tytuł honorowy najwybitniejszych uczonych w prawie żydowskim) Wilno w XVIII wieku stało się światowym centrum duchowym Żydów. Miastu nadany został tytuł litewskiej Jerozolimy. Sejm Litwy ogłosił rok 2020, w którym obchodzona będzie 300. rocznica urodzin żydowskiego myśliciela, Rokiem Gaona Wileńskiego.

Chatami: Jeśli USA zaatakują Iran, ten uderzy w ich sojuszników. Również w Izrael