"Kontrola się zakończyła. Dokumenty zostały przekazane do pana ministra, który je analizuje. Myślę, że jak nie jutro, to w środę będziemy mieli decyzję ministra, w jakim kierunku będziemy szli" - powiedział Brzózka.

Minister środowiska w lipcu poinformował, że w związku z pojawiającymi się kontrowersjami, polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy na terenie puszczy.

"Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości" – podkreślił wówczas w komunikacie minister.

Resort wskazał, że "decyzja poznańskiego RDOŚ (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska), w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu".

Według medialnych doniesień budynek powstający w Puszczy Noteckiej ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko 50 mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.

W poniedziałek "Gazeta Polska Codziennie" napisała, że "sprawa zostanie najprawdopodobniej przekazana po raz kolejny do RDOŚ w Poznaniu, który ponownie ma zbadać wpływ budowy zamku na środowisko i obszar Natura 2000".

"W świetle wszystkich faktów ujawnionych po wybuchu afery najrealniejszym scenariuszem jest dzisiaj rozbiórka +Gargamela+ ze Stobnicy" - napisano. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta