Niinisto podkreślił, że "poprawa w relacjach Europy z Rosją na jednym torze jest jednak trudna bez postępu na drugim". "Kiedy nie widać załagodzenia sytuacji w kwestii Krymu i Ukrainy, to wspólna europejska linia sankcji obowiązuje" - zaznaczył fiński prezydent.

Oceniając zaś dwustronne relacje sąsiedzkie z Rosją, Niinisto powiedział, że "są one tak dobre, jakie mogą być w obecnej sytuacji".

W ten sposób podczas spotkania z ambasadorami prezydent Finlandii odniósł się do dwóch rozmów z prezydentem Putinem, jakie odbył w ostatnim czasie (22 sierpnia w Soczi oraz 16 lipca podczas szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa z Putinem w Helsinkach).

Niinisto ocenił także kwestie porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego, wskazując, że światowy ład oparty na regułach stworzonych po II wojnie światowej "jest teraz wystawiony na trudną próbę", a "instytucje muszą zmierzyć się z trudnościami". Podkreślił, że zdolność do działania Rady Bezpieczeństwa ONZ jest ograniczona, kiedy stali członkowie nie mogą znaleźć porozumienia, a zaostrzająca się wojna handlowa zagraża wiarygodności Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Prezydent Finlandii przypomniał, że w tych warunkach Europa musi mieć własną zdolność ochrony swoich obywateli. Podkreślił, że "NATO pozostaje fundamentem europejskiego bezpieczeństwa", ale także w dużych europejskich państwach – członkach sojuszu "słychać donośne tony wzmocnienia europejskiej obronności".

Niinisto przypomniał, że "Francja naciskająca na strategiczną autonomię Europy urasta do bycia motorem napędowym zmian w tym zakresie". "Z dużym entuzjazmem czekam na rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem w tym tygodniu" - powiedział Niinisto. Prezydent Francji złoży oficjalną wizytę w Finlandii w dniach 29-30 sierpnia.

W trakcie wizyty prezydenta Macrona w Helsinkach będzie możliwość dokładnego przeanalizowania projektu Francji w kwestii budowy europejskiej inicjatywy interwencyjnej, co do której "wyraziliśmy zainteresowanie" - dodał prezydent Finlandii.

Media w tym kraju podkreślają, że nienależąca do NATO Finlandia jest jednym z państw najbardziej zainteresowanych rozwojem unijnego potencjału obronnego, w tym także w ramach współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO).