Grupa Lotos może zastąpić projekt Yme inną inwestycją w NorwegiiKrynica-Zdrój, 04.09.2018 (ISBnews) - Grupa Lotos może rozważyć inwestycję w nowe złoże w miejsce rozwijania aktywności na złożu Yme, poinformował prezes Mateusz Bonca.

"Mamy jedno ze złóż, które będzie wymagało decyzji, w jaki sposób mamy się na nim zachować. W tej chwili jest w trybie wdrożenia projektu, natomiast jeśli znajdziemy alternatywę, to pochylimy się nad tym, czy nie wyjść z projektu Yme i zainwestować w inne złoże w Norwegii" - powiedział Bonca dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Podkreślił, że grupa ma "zdrowy" portfel projektów w Norwegii, w tym wspólne projekty z koncernami Equinor i Shell.

"Jak ogłosiliśmy w strategii w grudniu 2016 r., zostawiliśmy sobie 3 mld zł jako bufor na kolejne projekty inwestycyjne" - dodał prezes.

Wskazał, że grupa przygląda się także szelfowi brytyjskiemu.

"Wiele złóż jest po obu stronach szelfu. Jeśli się zdarzą jakieś możliwości zbudowania synergii pomiędzy dwiema stronami, to tak [jesteśmy zainteresowani]" - wskazał Bonca.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

(ISBnews)