Jak mówił minister rolnictwa w radiu RMF FM, "rolnicy chcą pomocy suszowej, bo susza w Polsce jest dotkliwa, większa niż się spodziewaliśmy na początku". "Dlatego na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą przesuwane pieniądze dodatkowo na pomoc suszową" - powiedział.

"Ponad 3 mln hektarów jest dotkniętych suszą, ale straty nie powiększają się już" - dodał Ardanowski. Zaznaczył, że "od 14 września rolnicy mogą zgłaszać się agencji restrukturyzacji, z tych gmin, które zakończyły szacowania". Zapowiedział, że wypłaty mogą ruszyć w pierwszym tygodniu po złożeniu wniosku.

Jak informował resort, straty spowodowane suszą przekraczają już 3,6 mld zł; poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw.

Na 29 sierpnia 2018 r. skutki suszy były szacowane przez 1311 komisji powołanych przez wojewodów w 2098 gminach. Łączna powierzchnia upraw objętych suszą wynosi 3 mln 435 tys. 760 ha, w tym jest 1 mln 133 tys. 201 ha łąk, pastwisk i upraw traw na gruntach ornych.

Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza w tym roku wystąpiła w całym kraju.

Kilka dni temu GUS podał wstępne szacunki zbiorów, m.in. zbóż. Szacuje się, że zbiory zbóż podstawowych mogą wynieść 24 mln ton, tj. o ok. 14 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku mają być o 16 proc. niższe, a warzyw gruntowych będzie o 8 proc mniej.

Na pomoc po suszy rząd przeznaczył 800 mln zł.(PAP)

autor: Mariusz Polit