Indeks S&P 500 rośnie o 0,35 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,06 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,29 proc.

"Główne giełdy w USA są na lekkim plusie, ale są to relatywnie niewielkie wzrosty. Traderzy ostrożnie podchodzą do kupowania amerykańskich akcji, a napięcie między Waszyngtonem a Pekinem się utrzymuje" - napisał David Madden, analityk CMC Markets w komentarzu.

W piątek wieczorem Wall Street zareagowała spadkami na ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa, że ma on przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin - o wartości 267 mld USD. W poniedziałek chiński indeks SCI spadł o 1,2 proc., a Hang Seng zniżkował o 1,3 proc., jednak japoński Nikkei poszedł w górę o 0,3 proc., zaś koreański KOSPI zyskał 0,3 proc.

Pozytywne nastroje przeważają na giełdach w Europie.

Indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,52 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,23 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,37 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,11 proc.

Giełda w Londynie oddała wzrosty i zaczęła spadać po wypowiedziach Michela Barniera, głównego negocjatora UE w sprawie Brexitu, który ocenił, że porozumienie z Wlk. Brytanią jest możliwe do osiągnięcia w ciągu 8 tygodni.

Po tej informacji funt umacnia się do dolara o 0,8 proc., a przejściowo USD/GBP spadł do najniższego poziomu od początku sierpnia.

Szwajcarska spółka farmaceutyczna Novartis rośnie o blisko 2 proc. po podniesieniu przez analityków BofAML rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" z "poniżej rynku". Cena docelowa została zaś podwyższona do 100 CHF franków szwajcarskich, o 26 proc. więcej niż kurs na zamknięciu w piątek.

Zyskują też włoskie banki, po komentarzach ministra finansów Włoch - Giovanni Tria stwierdził, że włoski rząd ma świadomość konieczności obniżenia deficytu i utrzymania w ryzach budżetu.

Indeks dolara spada o 0,3 proc. do 95,0.

W poniedziałek podano mocniejsze od oczekiwań rynkowych wyliczenia PKB Wielkiej Brytanii, który wzrósł o 0,3 proc. kdk, a analitycy szacowali +0,1 proc. kdk, po wzroście w I kw. o 0,1 proc.

Turecka lira słabnie o 0,9 proc. do dolara. PKB Turcji wzrósł w II kw. o 5,2 proc. rdr wobec szacunków analityków +5,3 proc.

Szwedzka korona umacnia się do dolara o 0,4 proc. W niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyła rządząca Szwecją Partia Robotnicza-Socjaldemokraci, drugie miejsce zajęła konserwatywno-liberalna Umiarkowana Partia Koalicyjna, zaś trzecie - antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.

Zdaniem komentatorów Szwecję czekają długie polityczne pertraktacje, których celem będzie zbudowanie większości w parlamencie.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji spada o 1 pb do 2,93 proc., a niemieckich rośnie o 1 pb do 0,40 proc.

Ropa naftowa WTI drożeje o 0,2 proc., a Brent idzie w górę o 0,6 proc. Miedź na COMEX zwyżkuje o 0,3 proc.