Indeks S&P 500 rośnie o 0,1 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,1 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,17 proc.

Akcje Facebooka spadają o ok. 1,5 proc., po doniesieniach medialnych, że założyciele Instagrama Kevin Systrom i Mike Krieger na stałe opuszczają spółkę zarządzaną przez Facebooka, ze względu na rozbieżność opinii z CEO Facebooka Markiem Zuckerbergiem odnośnie przyszłości fotograficznej platformy społecznościowej.

Walory grupy modowej Michael Kors idą w górę o ok. 0,5 proc. w reakcji na doniesienia o przejęciu włoskiego domu mody Versace za 2,12 mld dolarów. Michael Kors chce poszerzyć portfel marek, po tym jak w zeszłym roku przejął brytyjskiego producenta szpilek Jimmy Choo za 1,2 mld USD.

Spółka Qualcomm oskarżyła Apple o kradzież oprogramowania oraz narzędzi usprawniających działanie procesora dostarczanego Apple’owi przez konkurencję Qualcomm.

To kolejny z serii ok. 70 pozwów, którymi firmy nawzajem wymieniają się od kilku lat.

Wzrosty również na giełdach w Europie. Euro Stoxx 50 rośnie o 0,2 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w górę 0,05 proc., a brytyjski FTSE 100 jest 0,55 proc. na plusie.

Akcje BMW spadają o ok. 5 proc. po raporcie spółki, w którym poinformowano, że całoroczny zysk EBIT będzie niższy o 7 proc. od wcześniejszych prognoz.

Dolar idzie w dół o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 94,03 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,1 proc. do 1,1778.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,2 proc do 112,9.

Funt drożeje o 0,3 proc. wobec dolara do 1,316.

Kurs szwedzkiej korony nie zareagował na nieotrzymanie przez socjaldemokratycznego premiera Szwecji Stefana Loefvena we wtorek wotum zaufania od nowego parlamentu. Premier został zmuszony do dymisji. Nie wiadomo, kto będzie jego następcą, bo żaden z bloków partyjnych nie uzyskał większości w wyborach z 9 września.

Kurs argentyńskiego peso obniżył się o 5 proc. wobec dolara do 39,2, po informacji o rezygnacji prezesa krajowego banku centralnego Luisa Caputo. Prezes stwierdził w oświadczeniu, że odchodzi z powodów osobistych, trzy miesiące po powołaniu na stanowisko.

Na światowym rynku długu rentowność 10-letnich US Treasuries rośnie o 1 pb do 3,10 proc., natomiast ich niemieckich odpowiedników wzrasta o 3 pb do 0,54 proc.

BANKI CENTRALNE W CENTRUM UWAGI - RYNKI OCZEKUJĄ NA DECYZJĘ FEDU

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. W środę o 20.00 Fed ogłosi decyzję ws. stóp procentowych oraz przedstawi projekcje makroekonomiczne. Oczekiwania rynkowe wskazują na podwyżkę głównej stopy procentowej o 25 pb do 2,00-2,25 proc.

"Oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp w USA. Niemniej, jest ona w dużej mierze uwzględniona już w notowaniach kursów walutowych, więc jej przełożenie na rynek może być względnie niewielkie" - oceniła analityczka Domu Maklerskiego BOŚ Dorota Sierakowska.

Peter Praet z EBC starał się we wtorek tonować reakcje na poniedziałkowe słowa prezesa EBC Mario Draghiego o "energicznym wzroście inflacji bazowej". Słowa Draghiego zostały odebrane przez rynki jako dość jastrzębie, mogące zapowiadać zmianę podejścia EBC do polityki monetarnej.

"Widziałem wczorajsze reakcje rynków na słowa Draghiego, aczkolwiek cofnęły się one trochę później. Myślę, że wycofanie było słuszne, ponieważ nie wydaje mi się, aby w komunikacie prezesa EBC pojawiło się coś nowego. Ogólnie rzecz biorąc, presja inflacyjna pozostaje przytłumiona - minie sporo czasu zanim zbliżymy się do 2-proc. inflacji" - powiedział Praet.

W USA we wtorek podano odczyty kilku wskaźników makro. Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł we wrześniu do najwyższego poziomu od 18 lat, osiągając 138,4 pkt. Oczekiwano 132,1 pkt. Wyższy od oczekiwań był też wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed, który wzrósł w IX do 29 pkt. wobec 24 pkt. w sierpniu.

Mniej optymistyczne wiadomości płyną z rynku nieruchomości USA. Ceny domów w 20 największych miastach USA rosną w najniższym tempie od roku. Indeks cen domów S&P/Case-Shiller w USA w lipcu wzrósł o 5,92 proc. rdr wobec 6,36 proc. rdr miesiąc wcześniej. Z kolei indeks cen nieruchomości FHFA, informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wyniósł w lipcu 0,2 proc. mdm. Oczekiwano wzrostu o 0,3 proc.

„Spowolnienie na rynku nieruchomości jest powszechne” – powiedział prezes komitetu indeksu S&P/Case-Shiller.

INWESTORZY PRZYGLĄDAJĄ SIĘ ESKALACJI NAPIĘĆ W GLOBALNYM HANDLU

Prezydent USA Donald Trump powiedział podczas wtorkowego wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, że "brak równowagi w bilansie handlowym z Chinami jest nie do zaakceptowania". Trump wezwał do "sprawiedliwej i zrównoważonej" wymiany handlowej.

Wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen oświadczył we wtorek, że Chiny są gotowe wznowić rokowania handlowe z USA, ale trudno jest negocjować, "gdy Waszyngton przystawia nam nóż do gardła".

Władze USA wprowadziły w poniedziałek cła na kolejne chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, na co Chiny odpowiedziały odwetowymi taryfami na amerykański eksport za 60 mld dolarów rocznie.

Sekretarz ds. handlu USA Robert Lighthizer stwierdził we wtorek, że Stany Zjednoczone są gotowe podpisać porozumienie NAFTA z Meksykiem, bez Kanady.

„Globalna wojna handlowa na pełną skalę miałaby daleko idące skutki dla światowego wzrostu gospodarczego; wszyscy byliby w niej przegrani” - ostrzegł we wtorek w Berlinie szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo.

USA oficjalnie podpisały umowę o wolnym handlu z Koreą Południową. To pierwsza umowa handlowa sfinalizowana przez prezydenta Trumpa od czasu objęcia urzędu.

CENY ROPY OSIĄGAJĄ NAJWYŻSZE POZIOMY OD CZTERECH LAT

„Zignorowanie przez Arabię Saudyjską i Rosję zarzutów Trumpa o wpływanie na podwyżki cen ropy, wraz z wchodzącymi w listopadzie sankcjami USA na eksport irańskiej ropy, oznaczają, że można się spodziewać wieloletnich szczytów cen surowca, co może również pomóc firmom petrochemicznym Shell i BP, by zyskać na wartości w krótkim okresie” – ocenił analityk LCG Jasper Lawler.

Cena ropy WTI na NYMEX rośnie o 0,4 proc. do 72,4 dolarów za baryłkę, a wycena ropy Brent przekroczyła 82,1 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,8 proc.(PAP Biznes)