S&P 500 spada o 0,25 proc., Dow Jones idzie w dół o 0,26 proc., a Nasdaq zniżkuje o 0,58 proc.

W DJI najmocniej spadają Caterpillar i Apple. W ujęciu sektorowym w S&P 500 najmocniej w dół idą spółki technologiczne.

W piątek rozpoczyna się sezon publikacji wyników za trzeci kwartał przez amerykańskie spółki. Na pierwszy ogień pójdzie kilka dużych instytucji finansowych, w tym Wells Fargo, Citigroup oraz PNC Financial Group. Analitycy spodziewają się, że spółki z indeksu S&P 500 pokażą łączny wzrost zysku na akcję w wysokości 21,3 proc. rok do roku.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,1 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 1,3 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 1,2 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,1 proc.

W ujęciu sektorowym w indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 najmocniej spadają spółki technologiczne oraz paliwowe, a na niewielkim plusie są jedynie nieruchomości oraz użyteczność publiczna.

Ropa Brent na ICE tanieje o 0,9 proc., a WTI na NYMEX spada o 0,7 proc.

Włoska giełda pozostaje pod presją po tym, jak Matteo Salvini, wicepremier Włoch, powiedział, że agencje ratingowe muszą być uczciwe podczas oceny wiarygodności kredytowej tego kraju. Salvini wykluczył możliwość wycofania Włoch z euro.

W poniedziałek włoski indeks giełdowy FTSE MIB zniżkuje o 2,5 proc. - do najniższego poziomu od ponad roku.

Rentowność włoskich 10-letnich obligacji rośnie w poniedziałek o 14 pb do 3,56 proc. i jest najwyższa od 4 lat. Niemiecki benchmark umacnia się zaś o 3 bp do 0,54 proc. W USA obchodzony jest dzień Kolumba, a inwestorzy na rynku obligacji mają wolne.

Ekonomiści JP Morgan ocenili w poniedziałkowym raporcie, że kwestia budżetu Włoch stanowi "taktyczne" ryzyko dla euro, na co najmniej cztery-sześć kolejnych tygodni. Dodali, że obecna sytuacja nie powinna rozwinąć się w "egzystencjalne zagrożenie" dla euro.

EUR/USD spada o 0,4 proc. do 1,148.

Brazylijski indeks Ibovespa rośnie o ponad 4 proc.

Według ostatecznych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich w Brazylii prawicowy polityk Jair Bolsonaro odniósł zdecydowane zwycięstwo uzyskując 46,7 proc. głosów wobec 28,37 proc. jego lewicowego rywala Fernando Haddada. Jest to jednak zbyt mało, aby uniknąć drugiej tury wyborów. (PAP Biznes)