Projekt ustawy wprowadzającej na polski rynek podmioty inwestujące w najem nieruchomościFINN, na wzór funkcjonujących w Unii Europejskiej podmiotów typu REIT, jest obecnie na etapie prac sejmowych - został skierowany do prac w komisji finansów.

Jak przypomniał Mirosław Barszcz, "zgodnie z tą ustawą firmy nie będą mogły prowadzić działalności inwestycyjnej, czyli nie będą mogły budować mieszkań. Spółki FINN będą mogły kupować mieszkania, które już są wybudowane, zasiedlone" - podał.

Reklama

"Myślimy, aby zorganizować to tak, że my, czyli PFR Nieruchomości, będziemy inwestować w nieruchomości, zasiedlać te mieszkania. Już zasiedlone budynki będą sekurytyzowane przez FINN-a" - powiedział Barszcz.

Na razie tych mieszkań, wybudowanych w ramach programu Mieszkanie plus, mamy 480. Nie jest to liczba, która by uzasadniała powstawanie tego FINN-a. Dlatego planujemy powołanie FINN-a w 2019 roku, prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku" - podał koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów.

Ministerstwo Finansów, które odpowiada za projekt, przewiduje, że FINN to będzie spółka akcyjna, notowana na giełdzie, która będzie miała przynajmniej 50 mln zł kapitału. Musi uzyskiwać przychody z najmu z co najmniej 5 nieruchomości mieszkalnych. Ma też regularnie wypłacać dywidendę.

"Nie przewiduje się, żeby spółka zajmowała się działalnością deweloperską" – tłumaczył w Sejmie Filip Świtała, wiceminister w Ministerstwie Finansów. Jak mówił, dla nowych spółek FINN przewidziano stosowanie preferencyjnej, 8,5 proc. stawki podatkowej, ale tylko z dochodów uzyskanych przez nie z najmu nieruchomości mieszkalnych.

"Efektywna stawka opodatkowania będzie wynosiła ok. 17 proc." - zaznaczył wiceminister. Dodał, że stanie się tak, ponieważ "ustawa nie pozwala na odliczenie amortyzacji nieruchomości". "Dlatego w rezultacie efektywna stawka opodatkowania będzie wynosiła ok. 17 proc., ale może się to wahać" - podał.

"W tę spółkę będzie mógł zainwestować inwestor indywidualny, który otrzyma dywidendę nie obciążoną podatkiem od dywidend. Będzie on obciążony tylko podatkiem dochodowym od dochodów z najmu nieruchomości" – podkreślał Świtała.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.