Indeks S&P 500 spada o 0,46 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,65 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,45 proc.

S&P 500 spadł poniżej poziomu 2.800 pkt. i notuje drugą sesję na minusie w ciągu trzech dni. DJI traci ok. 150 pkt. po tym, jak IBM ogłosił, że przychody spółki spadły o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Akcje IBM traca ok. 7,5 proc.

Indeksowi Nasdaq nie pomógł Netflix, którego akcje idą w górę o ok. 6 proc. ze względu na to, że kwartalny zysk spółki wyniósł 89 centów za akcję wobec oczekiwanych 68 centów.

"Nie można tracić z oczu ryzyk na globalnym rynku, które mogą sugerować, że odosobniony wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych niedługo dobiegnie końca" - powiedział Stephen Innes, trader w OANDA.

Akcje Tesli idą w dół o ok. 2 proc. w wyniku ogłoszenia przez CEO spółki Elona Muska, że zakupi on akcje spółki za 20 mln dolarów.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,65 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,6 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,66 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,38 proc.

W ramach indeksu szerokiego rynku Stoxx Euro 600 największe spadki notują spółki motoryzacyjne ze względu na spadek liczby zarejestrowanych samochodów osobowych we wrześniu o 23 proc. ze względu na wyjście w życie nowe normy emisyjne.

Dolar zwyżkuje o 0,37 proc. wobec koszyka walut do 95,4 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,4 proc. do 1,1536.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,05 proc. do 112,12.

Kurs funta zniżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,313.

RYNEK NIERUCHOMOŚCI USA WE WRZEŚNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Ze środowych odczytów danych makro – w USA rynek nieruchomości we wrześniu zanotował spadki. Liczba rozpoczętych inwestycji budowy domów w USA w IX wyniosła 1,201 mln. W sierpniu wskaźnik ten wyniósł 1,268 mln po korekcie z 1,282 mln.

Z kolei liczba nowych pozwoleń na budowę domów w USA w IX wyniosła 1,241 mln wobec 1,249 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,229 mln. Analitycy wskazują, że gorsze wyniki z rynku nieruchomości mogą być spowodowane zakłóceniami w sektorze budowlanym ze względu na huragan Florence, który uderzył w południowe stany USA.

NA RAZIE BRAK NADZIEI NA ROZMOWY USA-CHINY WS. HANDLU

Prezydent Donald Trum powiedział w środowym wywiadzie dla Fox Business, że Chiny nie są gotowe na negocjacje handlowe. Trump zapewniał, że cła nałożone na chińskie produkty nie wpływają na kondycję amerykańskiej gospodarki.

Doradca ekonomiczny Trumpa Larry Kudlow prawdopodobnie spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na szczycie państw G-20 w listopadzie.

Administracja Białego Domu poinformowała we wtorek Kongres, że rozpocznie negocjacje handlowe z Japonią, Unią Europejską i Wielką Brytanią za trzy miesiące. Amerykańskie prawo wymaga oficjalnego powiadomienia o rozpoczęciu negocjacji – po tym kroku rokowania mogą się rozpocząć po 90 dniach.

TRUMP PONOWNIE KRYTYKUJE FED PRZED MINUTES

Prezydent Donald Trump po raz kolejny skrytykował Rezerwę Federalną. We wtorek Trump nazwał politykę Fedu swoim „największym zagrożeniem”. Prezydent dodał, że „Fed podnosi stopy procentowe zbyt szybko. (…) Nie jestem z tego zadowolony. Jeśli się spojrzy na ostatnie dane o inflacji, to wyniki są bardzo niskie”.

To kolejny z serii ataków Trumpa na Fed. W zeszłym tygodniu prezydent USA stwierdził m.in., że prezes Fedu Jerome Powell „zwariował”.

O 20.00 Fed przedstawi protokół ze swojego ostatniego posiedzenia, tzw. minutki.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spada o 1 pb do 3,15 proc.

SZCZYT UE W SPRAWIE BREXITU

W środę rozpoczyna się szczyt UE poświęcony Brexitowi. Wieczorem przywódcy najpierw mają wysłuchać premier Wielkiej Brytanii Theresy May, a następnie spotkają się w gronie 27 państw, by podczas roboczej kolacji rozmawiać o stanie negocjacji. Rozmowy na temat Brexitu będą kontynuowane w czwartek.

Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga, ocenił, że jest "wysoce nieprawdopodobne", aby Zjednoczone Królestwo i UE zgodziły się na porozumienie w sprawie Brexitu na środowym spotkaniu.

ZGRZYTY W RELACJACH WASZYNGTON-RIJAD

Sekretarz stanu Mike Pompeo na spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Ankarze ponownie zaoferował pomoc USA w śledztwie ws. zaginionego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformował w środę Departament Stanu. Pompeo "wyraził zaniepokojenie" z powodu zniknięcia Chaszodżdżiego.

Sytuację starał się łagodzić prezydent Trump, który w środę mówił, że "USA potrzebują Arabii Saudyjskiej, by walczyć z terroryzmem". Trump dodał, że nie chciałby anulowania kontraktu na sprzedaż uzbrojenia Saujdyjczykom, wartego 110 mld dolarów, o co wnosiło wielu senatorów, także z Partii Republikańskiej.

Cztery spośród 15 osób wskazanych przez Turcję jako podejrzane w związku z zaginięciem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego było często widywanych w towarzystwie saudyjskiego następcy tronu, księcia Muhammada ibn Salmana - podał w środę "New York Times".

Turecka policja przeszukuje w środę rezydencję konsula Arabii Saudyjskiej w Stambule - podała agencja Reutera.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde odłożyła planowaną podróż na Bliski Wschód, w ramach której miała wziąć udział w konferencji inwestycyjnej w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie - poinformował MFW w komunikacie.

Według doniesień agencji Reutera USA przygotowują ustawę skierowaną przeciwko interesom Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), zwaną potocznie „NOPEC”. Ustawa dawałaby możliwość pozwania OPEC za praktyki monopolowe.

Ewentualne prace nad ustawą mają być efektem nacisków ze strony Trumpa, który wielokrotnie krytykował OPEC, obwiniając organizację za zbyt wysokie, jego zdaniem, ceny surowca. Według Reutersa kraje OPEC nie będą już otwarcie informować o preferowanych cenach ropy za baryłkę, ze względu na zaostrzające się relacje między OPEC a USA.

Ropa mocno tanieje po informacjach o zapasach od amerykańskiego Departamentu Energii. Ceny ropy WTI na NYMEX idą w dół o 2,75 proc. do 69,9 USD za baryłkę, a Brent w Londynie tanieje o 2,3 proc. do 79,5 dolarów za baryłkę.

(PAP Biznes)