"Nie mogę ujawnić wielu szczegółów na temat rosyjskiej aktywności szpiegowskiej w Szwajcarii, ale jasne jest, że odnotowujemy więcej takiej aktywności niż wcześniej" - powiedział w piątek agencji Reutera szef agencji wywiadu NDB.

"Nie mogę powiedzieć, ilu szpiegów Rosja ma w Szwajcarii, ale liczba ta jest znacząca" - wskazał Gaudin. "Oczywiście mam wiele informacji na ten temat, ale podzielę się nimi z moimi kolegami, a nie z mediami" - dodał.

Władze w Bernie uważają, że dwóch rosyjskich szpiegów prowadziło działania wymierzone w szwajcarskie laboratorium współpracujące z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW); prokuratura bada również cyberataki na biura Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w Szwajcarii.

Reklama

"Rosjanie próbowali działać przeciwko naszej newralgicznej infrastrukturze, co jest czerwoną linią" - zaznaczył szef NDB.

Gaudin podkreślił też – jak informuje "Neue Zuercher Zeitung" - że bez informacji NDB niemożliwe byłoby ujęcie wiosną tego roku czterech rosyjskich agentów w Hadze. Zaakcentował, że kluczową rolę odegrało w tej sprawie monitorowanie komunikacji elektronicznej.

Szef NDB powiedział, że cyberataki są wyzwaniem dla Szwajcarii i dla jego agencji. Zwrócił uwagę na nasiloną w ostatnich latach działalność szpiegowską z wykorzystaniem technologii informatycznych i komunikacyjnych. Powiedział, że Szwajcaria może być celem tych operacji, ale także "odskocznią" dla działań wywiadowczych wymierzonych w inne kraje.

"Te ataki wyrządzają naszemu krajowi wielkie szkody. Nie tylko przedsiębiorstwom, pojedynczym ludziom i administracjom, lecz także pozycji Szwajcarii na świecie jako miejsca konferencji międzynarodowych i siedziby wielu organizacji" – powiedział Gaudin.

Poinformował również, że w dziedzinie walki z terroryzmem priorytetem pozostaje dla NDB Państwo Islamskie i Al-Kaida. Wprawdzie liczba zamachów w Europie znacznie zmalała od 2017 roku, ale terrorystyczne zagrożenie w Szwajcarii, podobnie jak w większości krajów europejskich, jest podwyższone.

>>> Czytaj też: Jaka będzie Europa Środkowa? Oto scenariusze dla naszego regionu