Już można powiedzieć, że to najlepszy wynik PiS w historii wyborów samorządowych. W porównaniu do 2014 r. pozyskaliśmy około 1 mln nowych wyborców; PO w ogóle nie powiększyła swego elektoratu; wygraliśmy te wybory w sposób przekonujący zarówno politycznie, jak i matematycznie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Wciąż dysponujemy wynikami sondażowymi, nieoficjalnymi i cząstkowymi danymi, ale już można powiedzieć, że jest to najlepszy wynik Prawa i Sprawiedliwości w historii wyborów samorządowych. W porównaniu do wyborów sprzed czterech lat pozyskaliśmy około miliona nowych wyborców" - zaznaczył premier w wypowiedzi dla PAP.

Dodał, że "w liczbach bezwzględnych mamy bardzo silny wzrost zwolenników PiS - aż o 25 proc". "W zależności od liczby zdobytych własnych mandatów oraz okoliczności sprzyjających tworzeniu koalicji, PiS może samodzielnie rządzić i współrządzić w czterech albo więcej sejmikach wojewódzkich. Dotąd, w naszej domenie znajdowało się tylko Podkarpacie" - zaznaczył premier.

Reklama

Odnosząc się do wyniku głównej partii opozycyjnej Morawiecki powiedział, że "tymczasem PO w ogóle nie powiększyła swojego elektoratu". "I choć połączyli się z Nowoczesną, odłamami lewicy, to wszystko wskazuje, że uzyskali na tym zero nowych wyborców. I może jedynie mówić o obronie starych mateczników, a nie zdobyciu nowych" - dodał.

"Zatem, myśmy te wybory wygrali w sposób bardzo przekonywujący: zarówno politycznie, jak i matematycznie" - podkreślił premier.

Morawiecki: Cieszy mnie jako szefa rządu frekwencja w wyborach samorządowych

Cieszy mnie również, zwłaszcza jako szefa rządu Prawa i Sprawiedliwości, frekwencja, która była w tych wyborach samorządowych najwyższa od 1990 r., czyli od 28 lat - zaznaczył we wtorek w wypowiedzi dla PAP premier Mateusz Morawiecki.

Według sondażu Ipsos frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych wyniosła 51,3 proc. Z kolei według jeszcze niepełnych danych przekazanych w poniedziałek wieczorem przez PKW frekwencja w wyborach do rad gmin wyniosła 54,85 proc., do rad powiatów – 54,5 proc., zaś w wyborach do sejmików - 54,46 proc., a w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 54,60 proc.

"To, co mnie również cieszy, zwłaszcza jako szefa rządu Prawa i Sprawiedliwości, to frekwencja. Frekwencja, która była w tych wyborach samorządowych najwyższa od 1990 roku, czyli od 28 lat" - podkreślił premier.

Jak ocenił jest to jest efekt "likwidacji ubóstwa, zainteresowania wykluczonych dotąd grup społecznych decyzyjnym procesem demokratycznym".

"To bardzo budujące i warto było wdrażać ważne programy socjalne oraz prorodzinne, również z tego powodu. Z powodu właśnie włączenia zapomnianych dotąd przez państwo polskie, grup społecznych do aktywności wyborczej. To jest realny wymiar wzmocnienia przez nas społeczeństwa obywatelskiego" - powiedział Morawiecki.