Indeks S&P 500 rośnie o 0,3 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,2 proc., a Nasdaq Comp. spada o 0,8 proc.

Zniżkom na Wall Street przewodzi sektor IT.

Akcje Apple spadają o 3,5 proc. po tym, jak analitycy Rosenblatt Securities obniżyli rekomendację dla spółki do "neutralnie" z "kupuj". W piątek analogiczny raport opublikowali analitycy BofA/ML. W obu przypadkach powodem do cięcia zalecenia inwestycyjnego był rozczarowujący raport za III kwartał producenta iPhone'ów.

Amazon idzie w dół o 3,5 proc., Alphabet zniżkuje o blisko 3 proc., Facebook spada o 2 proc., a Netflix traci niecały 1 proc.

Kurs Berkshire Hathaway rośnie o ponad 5 proc. Należąca do Warrena Buffetta spółka inwestycyjna poinformowała w sobotę, że w sierpniu przeznaczyła 928 mln dolarów na skup akcji własnych.

Inwestorzy czekają na wtorkowe uzupełniające wybory do Senatu i Izby Reprezentantów ("midterm" - w połowie kadencji), które będą postrzegane jako swoiste referendum w sprawie polityki prowadzonej przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w październiku spadł do 60,3 pkt., w porównaniu z 61,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 59,1 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,2 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,4 proc.

Gospodarka Brytyjczyków wchodzi w czwarty kwartał z rozczarowującymi wskaźnikami PMI - zbliżający się Brexit "sprowadził" wyniki w usługach w październiku do siedmiomiesięcznego minimum.

Indeks PMI w sektorze usług na Wyspach wyniósł w październiku 52,2 pkt. wobec 53,9 pkt. na koniec września - podano w wyliczeniach Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics. Analitycy prognozowali, że indeks wyniesie 53,3 pkt.

PMI composite wyniósł zaś 52,1 pkt. wobec 54,1 pkt. poprzednio. Szacowano 53,4 pkt.

To najsłabsze wskazania od lipca 2016 r., czasu bezpośrednio po głosowaniu w sprawie Brexitu.

Guido Sandleris, prezes banku centralnego Argentyny poinformował, że bank przedłuży w 2019 r. politykę utrzymywania peso w określonym paśmie wahań do dolara przy pomocy interwencji walutowych. Kurs USD/ARS rośnie o 0,2 proc. do 35,6.

Amerykański dolar osłabia się wobec koszyka walut o 0,1 proc. do 96,4.

Ropa Brent drożeje o 1,3 proc., a kurs WTI zwyżkuje o 1,0 proc.

Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich spadają o 2 pb do 3,20 proc., a niemieckich utrzymują się na poziomie 0,43 proc. (PAP Biznes)