Od początku bieżącego roku na odrę zachorowało ogółem ponad 35 tys. osób; zdecydowana większość z nich nie była zaszczepiona. "Najwięcej przypadków odnotowywanych jest w obwodach, w których jest najmniej zaszczepionych dzieci i dorosłych" – przekazano w przesłanym PAP oświadczeniu resortu.

Według ministerstwa sprawa szczepień jest "kwestią bezpieczeństwa narodowego", w związku z czym szczepionki przeciwko odrze dostępne są we wszystkich regionach Ukrainy. Według stanu z 1 października do placówek ochrony zdrowia przesłano ponad 700 tys. preparatów przeciwko tej chorobie.

Resort zdrowia podał również, że od początku 2018 roku na Ukrainie w następstwie odry zmarło 15 osób: 11 dzieci i czworo dorosłych. Wskazał też, że najwięcej zachorowań na odrę obserwowane jest w obwodach: lwowskim, iwano-frankowskim i zakarpackim.

Na Ukrainie od sierpnia ub.r. działa sztab Ministerstwa Ochrony Zdrowia, który zajmuje się tą chorobą. We wrześniu ub.r. przeprowadzono szczepienia dzieci do dziewiątego roku życia, a od czerwca b.r. działania te objęły wszystkie grupy dzieci. W czerwcu ministerstwo wydało rozporządzenie, zgodnie z którym szczepienia dla dorosłych przeciw odrze są darmowe.

>>> Czytaj też: Publicystka "The Times" ostro o antyszczepionkowcach: "Bezbożny sojusz agentów Kremla i naiwnych durni"