Kontrakty na S&P 500 rosną w środę o 0,67 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,56 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,84 proc.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,19 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,84 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,23 proc., a brytyjski FTSE 100 jest 1,27 proc. na plusie.

W ramach indeksu szerokiego rynku Stoxx Europe 600 zwyżkuje w środę o 1,7 proc. sektor nieruchomości i jest to tego dnia najlepszy europejski sektor.

W środę mocno zyskuje też sektor bankowy - o 1,3 proc., a zwyżkom przewodzą banki z Hiszpanii.

Akcje BMW idą w dół o ok. 2 proc. po tym, jak producent samochodów ogłosił w III kw. 2018 r. zysk EBIT w wysokości 1,75 mld euro wobec 1,91 mld euro oczekiwań.

Walory Credit Agricole tracą ok. 1,5 proc. w reakcji na wyniki finansowe banku za III kw.

Dolar osłabia się o 0,51 proc. wobec koszyka walut do 95,82 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,56 proc. do 1,1475.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,16 proc. do 113,3.

Kurs funta zwyżkuje o 0,32 proc. wobec dolara do 1,3126.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pkt. bazowe do 3,20 proc. Z kolei rentowność 10-letnich bundów spada o 1 pkt bazowy - do 0,45 proc., a ich włoskich odpowiedników - idzie w dół o 4 pb do 3,35 proc.

PO WYBORACH UZUPEŁNIAJĄCYCH IMPAS W KONGRESIE USA

We wtorkowych wyborach środka kadencji do Kongresu USA Partia Demokratyczna przejęła od Partii Republikańskiej (GOP) kontrolę nad Izbą Reprezentantów, podczas gdy Republikanie utrzymali większość w Senacie - wynika z prognoz powyborczych. Wyniki były zgodne z przedwyborczymi sondażami i prognozami rynkowymi.

Analityk Commerzbanku Ulrich Leuchtmann stwierdził, że utrzymanie przez GOP przewagi w Izbie Reprezentantów „oznaczałoby obniżki podatków oraz utrzymanie wydatków fiskalnych na obecnym poziomie”.

"Odsuwają się w czasie istotne dla rynków tematy, takie jak republikański plan inwestycji infrastrukturalnych. Uważam, że może nie być w interesie Demokratów wspieranie gospodarki, a przez to pomaganie wzrostowi poparcia dla GOP i Trumpa" - powiedział PAP Biznes dyrektor ds. rynków globalnych TFI PZU Jarosław Leśniczak.

Przedstawiciele Demokratów zapowiadają, że większość w Izbie Reprezentantów będą wykorzystywać do przeciwstawiania się niektórym politycznym inicjatywom Trumpa.

Prezydent Donald Trump ocenił, że wynik Partii Republikańskiej we wtorkowych wyborach środka kadencji to "olbrzymi sukces". Republikanie stracili w tym głosowaniu kontrolę na Izbą Reprezentantów USA, ale utrzymali większość w Senacie.

„Zwycięstwo Demokratów w wyborach do Izby Reprezentantów oznacza, że Donald Trump może mieć trudności, by wprowadzać w życie swój program” – napisano w środowym raporcie Santander.

"Nie zakładamy jednak istotnych zmian polityki handlowej i relacji z Chinami, oba ugrupowania są zaniepokojone tempem ekspansji międzynarodowej Chin" - ocenili w raporcie analitycy ING.

TARCIA WE WŁOSKIEJ KOALICJI

We Włoszech na środę przewidziane zostało głosowanie nad wotum zaufania koalicyjnego rządu Ligi i Ruchu 5 Gwiazd. Między partiami rośnie napięcie wokół ustawy zaostrzającej przepisy azylowe - pięciu senatorów Ruchu 5 Gwiazd sprzeciwia się proponowanym regulacjom, a rząd chce ich za pomocą głosowania "przywołać do porządku" lub usunąć z partii, jeśli zagłosują przeciw rządowi.

Agencja Reutera podała w środę, że prezes EBC Mario Draghi ostrzegł włoskiego ministra finansów Giovanniego Trię, że wyższy deficyt budżetowy wymaga większej dyscypliny fiskalnej. Włochy mają jeszcze 6 dni, by przedstawić Komisji Europejskiej poprawioną wersję ustawy budżetowej na 2019 r.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,87 proc. do 62,72 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent w Londynie idzie w górę o 1,06 proc. do 72,9 dolarów za baryłkę.