Jest za mała różnica w cenie pomiędzy najmem - a najmem z dojściem do własności, dlatego większość osób wybiera tę drugą formę - powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Ponad 80 proc. chętnych na Mieszkanie plus chce mieć lokal na własność.

Jak podało PFR Nieruchomości, "ze wstępnej analizy ankiet dot. rodzaju umowy w katowickim Mieszkaniu plus wynika, że osób zainteresowanych dojściem do własności jest aż 81 proc.". Podobne preferencje wyrażono podczas zbierania ankiet w Gdyni – wówczas dochodzeniem do własności lokalu było zainteresowanych 86 proc." - poinformowano.

"Fakt, że w programie Mieszkanie plus zdecydowana większość osób wybiera dojście do własności, w ogóle mnie nie dziwi, a to za sprawą stawek, jakie trzeba płacić" - podał Krasoń. Jak przypomniał, "w Gdyni różnica pomiędzy czynszem najmu, a najmu z dojściem do własności wynosi niecałe 4 zł na m kw.". "Przy 50-metrowym mieszkaniu to 200 zł miesięcznie. Sam chętnie bym skorzystał z takiego rozwiązania" - powiedział.

Jak dodał Krasoń, "najem w Polsce od lat dynamicznie się rozwijał, przez wiele lat rosła liczba osób mieszkających w wynajętych mieszkaniach". Obecnie, zdaniem Krasonia, "liczba osób wynajmujących mieszkania przestała rosnąć".

W ramach rządowego programu Mieszkanie plus wynajmowanych jest już 480 mieszkań w Jarocinie, Białej Podlaskiej oraz Kępnie. Na początku przyszłego roku mają zostać oddane do użytkowania mieszkania w Wałbrzychu oraz w Gdyni. W pomorskim mieście trwa obecnie nabór wniosków.

Reklama

Koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów Mirosław Barszcz informował w październiku: "analizujemy inwestycje, w ramach których może powstać 117 tys. mieszkań". Jak dodał, "to łącznie 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł".

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.