Jak podało PFR Nieruchomości, "ze wstępnej analizy ankiet dot. rodzaju umowy w katowickim Mieszkaniu plus wynika, że osób zainteresowanych dojściem do własności jest aż 81 proc.". Podobne preferencje wyrażono podczas zbierania ankiet w Gdyni – wówczas dochodzeniem do własności lokalu było zainteresowanych 86 proc." - poinformowano.

"Fakt, że w programie Mieszkanie plus zdecydowana większość osób wybiera dojście do własności, w ogóle mnie nie dziwi, a to za sprawą stawek, jakie trzeba płacić" - podał Krasoń. Jak przypomniał, "w Gdyni różnica pomiędzy czynszem najmu, a najmu z dojściem do własności wynosi niecałe 4 zł na m kw.". "Przy 50-metrowym mieszkaniu to 200 zł miesięcznie. Sam chętnie bym skorzystał z takiego rozwiązania" - powiedział.

Jak dodał Krasoń, "najem w Polsce od lat dynamicznie się rozwijał, przez wiele lat rosła liczba osób mieszkających w wynajętych mieszkaniach". Obecnie, zdaniem Krasonia, "liczba osób wynajmujących mieszkania przestała rosnąć".

W ramach rządowego programu Mieszkanie plus wynajmowanych jest już 480 mieszkań w Jarocinie, Białej Podlaskiej oraz Kępnie. Na początku przyszłego roku mają zostać oddane do użytkowania mieszkania w Wałbrzychu oraz w Gdyni. W pomorskim mieście trwa obecnie nabór wniosków.

Koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów Mirosław Barszcz informował w październiku: "analizujemy inwestycje, w ramach których może powstać 117 tys. mieszkań". Jak dodał, "to łącznie 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł".

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.