PONIEDZIAŁEK, GODZ. 10.00 - PRZECIĘTNE ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIE W PAŹDZIERNIKU

W poniedziałek o godz. 10.00 GUS opublikuje dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacują, że w październiku 2018 roku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 6,6 proc. rdr, a zatrudnienie wzrosło o 3,2 proc. rdr.

"Oczekujemy stabilizacji dynamiki zatrudnienia na poziomie 3,2 proc. rdr po dwóch miesiącach słabych odczytów. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia najprawdopodobniej wzrosła z 6,7 do 7,1 proc. rdr z uwagi na korzystny efekt dni roboczych" - napisano w raporcie mBanku.

WTOREK, GODZ. 10.00 - PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA I BUDOWLANO-MONTAŻOWA

We wtorek o godz. 10.00 GUS opublikuje dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w październiku oraz ceny produkcji.

Ekonomiści szacują, że produkcja przemysłowa w październiku 2018 r. wzrosła o 6,4 proc. rdr, a mdm wzrosła o 8,8 proc. - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes. W ocenie ekonomistów, produkcja budowlano-montażowa wzrosła w ubiegłym miesiącu o 20 proc. rdr.

"Pozytywny efekt kalendarzowy przyczyni się do mocniejszego wzrostu produkcji przemysłowej i budowlanej, mimo ich słabnącego trendu wzrostowego" - uważają ekonomiści PKO BP.

ŚRODA, GODZ. 10.00 - KONIUNKTURA KONSUMENCKA W LISTOPADZIE

W środę o godz. 10.00 GUS opublikuje dane dotyczące koniunktury konsumenckiej w listopadzie.

CZWARTEK, GODZ. 10.00 - WYNIKI SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W PAŹDZIERNIKU

W czwartek o godz. 10.00 GUS opublikuje wyniki sprzedaży detalicznej w październiku.

Z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes wynika, że sprzedaż detaliczna w październiku 2018 roku wzrosła o 7,4 proc. rdr, a mdm wzrosła o 4,6 proc. Zdaniem ekonomistów, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym wzrosła rdr o 5,8 proc.

"W czwartek najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja danych o sprzedaży detalicznej. Nasza prognoza mniejszego niż zakłada konsensus odbicia sprzedaży (z 3,6 do 5,8 proc. rdr realnie) wynika zapewne z pesymistycznej prognozy sprzedaży samochodów" - napisali ekonomiści mBanku.

Również w czwartek, o godz. 14.00 opublikowany zostanie protokół z posiedzenia RPP.

PIĄTEK, GODZ. 14.00 - PODAŻ PIENIĄDZA M3 W PAŹDZIERNIKU

W piątek o godz. 14.00 opublikowane zostaną dane dotyczące podaży pieniądza M3 w październiku.

SEZON WYNIKÓW NA GPW

W rozpoczynającym się tygodniu wyniki kwartalne opublikują trzy blue chipy: LPP (wtorek), PGNiG (środa) i JSW (czwartek).

Z pozostałych spółek będą to: Ten Square Games, Wielton, Asseco Poland (wtorek), AB, Monnari (środa), Boryszew (czwartek), Enea i Bogdanka (piątek).

*************

W UBIEGŁYM TYGODNIU

W minionym tygodniu złoty osłabił się w relacji do euro o około jeden grosz. We wspomnianym okresie para EUR/PLN poruszała się w przedziale 4,285 - 4,318. Polska waluta nieznacznie umocniła się do amerykańskiego dolara (o około 0,5 grosza). W skali tygodnia para USD/PLN poruszała się w dosyć szerokim przedziale między 3,771 a 3,835.

Na rynku długu miniony tydzień upłynął pod znakiem umiarkowanych wzrostów rentowności obligacji skarbowych. Dochodowość dwuletniego benchmarku wzrosła o 5 pb, pięcioletniego poszła w górę o 4 pb. Również o 4 pb wzrosła rentowność dziesięcioletnich obligacji.

Bardzo wysoka zmienność towarzyszyła notowaniom pary GBP/PLN, która poruszała się między 4,823 a 4,955. W skali tygodnia złoty umocnił się w relacji do funta o około 5 groszy.

W skali tygodnia wszystkie warszawskie indeksy zanotowały spadki. WIG20 spadł o 3 proc., WIG stracił 2,6 proc., mWIG40 poszedł w dół o 2,4 proc., zaś sWIG80 na przestrzeni czterech ostatnich sesji stracił 0,3 proc.

NBP podał we wtorek informacje dotyczące deficytu w obrotach bieżących we wrześniu. Wyniósł on 547 mln euro wobec konsensusu 400 mln euro deficytu. Eksport wzrósł o 0,3 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 3,0 proc. rdr, natomiast import wzrósł o 5,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 5,6 proc. rdr.

W środę GUS podał flash szacunku Produktu Krajowego Brutto w III kwartale 2018 roku. Tempo wzrostu wzrosło o 5,1 proc. rdr oraz o 1,7 proc. kdk, wobec wzrostu w II kw. na poziomie 5,1 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kwartale gospodarka urosła o 4,7 proc. rdr.

Wzrost PKB Polski w III kwartale pozytywnie zaskoczył i wbrew prognozom rynkowym nie nastąpiło wyhamowanie jego dynamiki. Ekonomiści przewidują jednak, że spowolnienie przyjdzie i już w IV kwartale tempo wzrostu gospodarczego spadnie poniżej 5 proc.

NBP podał w czwartek, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr wyniosła w październiku 0,9 proc. wobec 0,8 proc. we wrześniu.

W ubiegłym tygodniu wyniki finansowe podało: PZU, KGHM, PGE, CD Projekt, 11 bit studios, AmRest, Intercars i Comarch.

Wyniki CD Projektu są nieznacznie niższe od oczekiwań, ale nie powinno to budzić obaw inwestorów, gdyż nie był to istotny dla spółki okres - poprawa może nastąpić w czwartym kwartale, w którym do sprzedaży trafiła nowa gra "Wojna Krwi" - uważają analitycy.

Wyniki KGHM za trzeci kwartał okazały się niższe od oczekiwań rynkowych. Skorygowana EBITDA grupy wyniosła 1,225 mld zł i była 8 proc. niższa od konsensusu PAP Biznes. Analitycy wskazują, że gorzej od oczekiwań wypadła działalność w Polsce, głównie z powodu wyższych kosztów.

Zysk netto grupy PZU w III kwartale 2018 roku wzrósł do 1.007 mln zł i okazał się 7 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 939 mln zł. Analitycy oceniają, że wyniki są pozytywne, ubezpieczyciel pokazał dobre wyniki z podstawowej działalności, w tym niższy poziom odszkodowań.

Inter Cars miał w III kw. 63,8 mln zł zysku netto jednostki dominującej, a konsensus PAP Biznes zakładał 70,1 mln zł - podała spółka w raporcie.

Zysk netto producenta gier 11 bit studios wyniósł w trzecim kwartale 3,6 mln zł i okazał się o 16 proc. niższy od średniej prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes. Przychody wyniosły 13,9 mln zł i były o 10 proc. wyższe od konsensusu.

AmRest podał w raporcie, że w III kwartale 2018 r. spółka wypracowała 18 mln euro zysku netto jednostki dominującej, a konsensus PAP Biznes zakładał zysk netto na poziomie 19,2 mln euro.

Wynik EBITDA grupy Comarch w trzecim kwartale 2018 roku wyniósł 38,2 mln zł wobec 25,3 mln zł przed rokiem i był zgodny z konsensusem, który zakładał EBITDA na poziomie 37,9 mln zł - wynika z wyliczeń PAP Biznes na podstawie raportu spółki. (PAP Biznes)