Obecnie mamy 2,3 tys. chętnych na 172 lokale budowane w ramach rządowego programy Mieszkanie plus w Gdyni - powiedział PAP członek zarządu PFR Nieruchomości Tomasz Górnicki. Jak przypomniał, nabór zamykany jest 30 listopada (piątek) o godz. 15.30.

"Złożenie samego wniosku jest dla nas jedynie sygnałem informującym o zainteresowaniu danej osoby programem Mieszkanie plus" - powiedział Górnicki.

"Osoby, które złożą wniosek, muszą go uzupełnić o wymagane dokumenty, np. wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich trzech miesięcy, zaświadczenie z miejsca pracy oraz PIT za ubiegły rok. Dopiero po złożeniu kompletu tych dokumentów rozstrzygnie się, czy kandydat przeszedł weryfikację czynszową, oraz spełnia kryteria społeczne i finalnie zostanie z nim zawarta umowa najmu, bądź najmu z dojściem do własności" – podkreślił członek zarządu PFR Nieruchomości Tomasz Górnicki.

Inwestycja w Gdyni, finansowana przez PFR Nieruchomości, to 172 mieszkania w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach. Przyszli najemcy mają do wyboru mieszkania od 1-pokojowych do 5-pokojowych. Mogą wybrać opcję najmu, a także najmu z dojściem do własności w różnych okresach – 15, 20, 25, 30 lat.

Jak informowano, wysokość czynszu w gdyńskiej inwestycji programu Mieszkanie plus będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu. "Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem mieszkania - na minimum 24 miesiące, w standardzie wykończonym, wyniesie 19,83 zł za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat, w stanie deweloperskim, wyniesie 23,60 zł za m kw." - podała PFR Nieruchomości.

Reklama

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które mogą umożliwić budowę ponad 117 tys. mieszkań. To 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł.

W ramach Mieszkania plus jest realizowanych blisko 10 tys. mieszkań. W ramach programu Mieszkanie plus oddano już do użytku 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, gminie Jarocin oraz Kępnie.