Dyrektor finansowa i wiceprezes zarządu Huawei Technologies Meng Wanzhou została zatrzymana 1 grudnia w kanadyjskim Vancouver. Grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

Kudlow, który wypowiadał się w telewizji CNBC, dodał, że Huawei było już "przez jakiś czas ostrzegane" przez Waszyngton, ale on pozostaje optymistą, co do postępów w negocjacjach z Pekinem.

Navarro, w wywiadzie dla CNN, również zapewniał, że zatrzymanie Meng i rozejm w wojnie celnej z Chinami "to dwie osobne sprawy", a to, że początek rozmów z Chinami zbiegł się w czasie z kontrowersją wokół Huawei, to przypadek.

Dodał jednak, że jeśli Waszyngton nie zdoła się porozumieć z Pekinem w ciągu 90 dni przeznaczonych na negocjacje, to strona amerykańska wdroży plan kolejnego zwiększenia ceł na chińskie towary eksportowe.

Kudlow i Navarro komentowali w telewizji negocjacje z Chinami po dużych spadkach na Wall Street, wywołanych niepokojem inwestorów o losy zawieszenia broni w relacjach z Pekinem. W czwartek, po zatrzymaniu Meng, rekordowe spadki odnotowała zarówno Wall Street, jak i giełdy europejskie.

W sobotę podczas argentyńskiego szczytu G20 Trump i prezydent Chin Xi Jingping uzgodnili rozejm w wojnie handlowej między ich krajami. Obie strony informowały o osiągniętym porozumieniu, ale urzędnicy w Pekinie i Waszyngtonie przedstawiali je w nieco inny sposób, a sprzeczne sygnały w tej sprawie również przyczyniły się do zaniepokojenia inwestorów.(PAP)

fit/ mal/