W ostatnich latach limity i wymiary bagażu w tanich liniach lotniczych dość często się zmieniały, co nie ułatwiało życia pasażerom. Sprawdź, jakie są obowiązujące obecnie limity.

Tanie linie lotnicze zmieniły sposób, w jaki pasażerowie myślą o bagażu. Aby maksymalnie obniżyć koszt lotu, bagaż rejestrowany nie jest już automatycznie wliczany w koszt biletu. Pasażerom przysługuje jedna mała torba, ale jej dokładna wielkość zależy już od konkretnej linii lotniczej. Limity te zmieniały się też wielokrotnie w ostatnich latach. Przed wylotem, a nawet przed zakupem biletu, warto więc sprawdzić, jaki bagaż możemy wziąć i czy nie powinniśmy dokupić dodatkowej usługi.

Wizzair bagaż podręczny – nowe limity

Od 1 listopada 2018 r. w Wizz Air bezpłatnie na pokład można zabrać tylko niedużą torbę o wymiarach 40 x 30 x 20 cm. Może to być torba na laptopa, damska torebka, torba szkolna albo nieduży plecak. Do tego można wziąć ze sobą na pokład płaszcz albo koc, telefon komórkowy i coś do czytania, a dla dzieci do lat 2 – jedzenie na czas lotu i składaną spacerówkę albo małą kołyskę. Pasażerowie z niepełnosprawnością ruchową mogą wziąć na pokład kule.

Jeśli chcemy wziąć ze sobą w podróż jakąkolwiek walizkę albo większy plecak, musimy wykupić usługę Wizz Air Priority albo bagaż rejestrowany. Wizz Air Priority kosztuje od 22 do 53 zł przy zakupie online i 110 zł na lotnisku. Usługa umożliwia wzięcie dodatkowego bagażu o wymiarach 55 x 40 x 23 cm na pokład samolotu.

Reklama

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, od niedawna przewoźnik umożliwia wykupienie mniejszego bagażu o wadze do 10 kg w cenie od 31 do 53 zł. Standardowy bagaż rejestrowany WizzAir o wadze do 20 kg to koszt od 61 do 311 zł, a za duży bagaż do 32 kg zapłacimy od 84 do 382 zł. Koszt zależy od sezonu i długości lotu.

Bagaże Ryanair – limity i wymiary darmowego bagażu

Obecnie wszyscy pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład 1 małą osobistą torbę o maksymalnych wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm. Żeby wziąć ze sobą walizkę lub większy plecak, należy wykupić usługę Pierwszeństwo oraz 2 Bagaże Pokładowe, która pozwoli na zabranie dodatkowej torby o wadze nie większej niż 10 kg i wymiarach 55 x 40 x 20 cm. Koszt tej usługi to 6 euro podczas dokonywania rezerwacji lub 8 euro, jeśli zostanie ona dodana później przez stronę internetową lub aplikację.

Osoby podróżujące z dzieckiem do 23 miesięcy mogą zabrać dodatkową torbę dziecięcą o wadzę do 5 kg.

Ryanair oferuje też obecnie mały bagaż rejestrowany do 10 kg w cenie 8 euro podczas rezerwacji lub 10 euro przy dodaniu usługi później. Wykupienie małego bagażu na lotnisku to już koszt 20 lub 25 euro.

EasyJet - wymiary pokładowego bagażu

Limit bagażu podręcznego w tanich liniach EasyJet jest dużo bardziej hojny. Bezpłatnie pasażer może wnieść na pokład bagaż o wymiarach 56 x 45 x 25 cm, bez limitu wagowego – pod warunkiem, że sam będzie w stanie umieścić go w schowku nad głową. Pasażerowie, którzy wykupili usługi Flexi, Upfront czy Extra Legroom oraz posiadacze karty easyJet plus mogą zabrać na pokład dodatkową, małą torbę o wymiarach 45 x 36 x 20 cm.

Bagaż rejestrowany do 15 kilogramów kosztuje od 43,60 do 157,58 zł przy zakupie przez internet, torba do 23 kg będzie już kosztowała od 63 do 179,40 zł online.

Norwegian Air - limit bezpłatnego bagażu

Limit bezpłatnego bagażu podręcznego w Norwegian Air również jest większy. Na pokład można zabrać torbę o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i dodatkowy niewielki przedmiot o wymiarach 25 x 33 x 20 cm, a łączna waga rzeczy zabieranych na pokład nie może przekroczyć 10 kg. Po wykupieniu taryfy PremiumFlex limit wagowy wzrasta do 15 kg.

WOW air – limity bagażu

Bezpłatny bagaż podręczny w najtańszej taryfie islandzkich linii WOW air może mieć maksymalne wymiary 42 x 32 x 25 cm i nie może ważyć więcej niż 10 kg. Dodatkowy bagaż podręczny będzie kosztował od 27,99 euro. Droższe taryfy mają w cenie większy bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany.

Limity bagażu w najpopularniejszych tanich liniach lotniczych nie są już więc tak hojne jak kiedyś, ale wykupienie dodatkowej usługi nie jest drogie. Nawet przy nowych warunkach łączna cena lotu jest znacząco niższa niż u tradycyjnych przewoźników, co wciąż umożliwia tanie podróżowanie.

>>> Czytaj też: Ryanair zmienia politykę sprzedaży biletów. KE ma zastrzeżenia