Teraz ten fragment płyty jest wykorzystywany przez wojsko.

"Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej podpisali w środę w Warszawie porozumienie w sprawie przekazania terenu o powierzchni ok. 8,5 tysiąca metrów kwadratowych w dzierżawę PPL" - poinformował w czwartek w komunikacie PPL.

Jak dodano, porozumienie zostało podpisane przy udziale Agencji Mienia Wojskowego, Stołecznego Zarządu Infrastruktury i PPL, które zarządza Lotniskiem Chopina.

"Podpisanie porozumienia daje PPL możliwość przebudowy północnej części terminalu, w którym znajduje się strefa dla pasażerów podróżujących do krajów poza Schengen" - czytamy w komunikacie.

Oznacza to, że pozyskany teren umożliwi m.in. utworzenie nowych stanowisk postojowych dla samolotów pasażerskich – ośmiu samolotów typu C (np. Boeing 737) lub w zależności od potrzeb: trzech samolotów typu E (np. Boeing 787) i dwóch samolotów typu C.

Lotnisko tłumaczy, że przebudowa portu jest niezbędna, aby mógł on obsłużyć rosnący ruch pasażerski.

"Przepustowość Lotniska Chopina dramatycznie się kurczy. Obecnie w momencie tzw. szczytów wykorzystujemy 100 proc. naszych zasobów. Należy pamiętać, że przepustowość nie ogranicza się wyłącznie do dróg startowych – dotyczy to także pozostałych elementów infrastruktury" - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Rudzki z Biura Prasowego Lotniska Chopina.

Na początku roku szef PPL Mariusz Szpikowski mówił, że warszawskie Lotnisko Chopina planuje zwiększyć przepustowość, rozbudowując terminal; dzięki temu powstanie ponad 40 nowych miejsc dla samolotów określonego typu. Jak mówił wówczas, "kluczem do rozbudowy portu jest porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej". Porozumienie to miało zakładać przejęcie od wojska fragmentu płyty, która jest przez nie wykorzystywana.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W ciągu jedenastu miesięcy 2018 roku odprawiło 16,5 mln pasażerów. W sezonie zima 2018/2019 port oferuje 114 połączeń regularnych i 40 czarterowych.

>>> Czytaj też: Przełomowe rozwiązanie już działa. Samochód elektryczny naładujesz w trzy minuty