"Gratuluję jej wyboru i mam nadzieję, że będziemy w stanie współpracować i wspólnie osiągniemy wiele sukcesów, m.in. w dziedzinie infrastruktury czy innych. Wiem, że wszystkim jest to potrzebne" - powiedział Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

W czwartek w południe czasu amerykańskiego amerykański Kongres rozpoczął nową, 116. kadencję. Wybrany 6 listopada Kongres jest podzielony, bo Demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów, a Republikanie w Senacie.

Na Pelosi zagłosowało 220 kongresmenów. Jej republikański kontrkandydat Kevin McCarthy otrzymał 190 głosów i zostanie nowym szefem republikańskiej mniejszości.

78-letnia Pelosi, Demokratka z Kalifornii, w oficjalnej hierarchii jest numerem 3 w państwie, po prezydencie i wiceprezydencie. Z politycznego punktu widzenia jest najbardziej wpływową kobietą w Stanach Zjednoczonych, a zarazem najważniejszą antagonistką prezydenta Donalda Trumpa.

Pelosi jest też jedyną w historii USA kobietą na stanowisku spikera Izby Reprezentantów i jedną z niewielu osobistości oficjalnych, które na to stanowisko powróciły. Piastowała je po raz pierwszy w latach 2007-2011. (PAP)