Portugalski dziennik “Diario de Noticias” w środowym artykule ocenia, że Polska istnieje, gdyż wyszła w przeszłości z “próby ognia” ze strony agresorów. Określa ją mianem współczesnej “europejskiej potęgi” i przykładu sukcesu.

Zastępca redaktora naczelnego czołowego portugalskiego dziennika Leonidio Paulo Ferreira odnotowuje, że już w 1864 r. ta lizbońska gazeta pisała o Polakach jako “narodzie walczącym o odzyskanie swojej niepodległości”.

Ferreira twierdzi, że Polska, podobnie jak Grecja, Egipt czy Japonia, istnieje dzięki przejściu przez “próbę ognia”, której kilkakrotnie doświadczali w historii Polacy. Portugalski dziennikarz określa Polaków mianem “narodu sukcesu”, przypominając, że długoletnia walka o niepodległość została zakończona w efekcie I wojny światowej.

Reklama

Zastępca redaktora naczelnego “Diario de Noticias” przypomniał o systematycznych trudnościach Polaków doświadczanych ze strony sąsiadów, systematycznie ich okupujących, a także o ostatecznym wyzwoleniu w 1989 r. spod dominacji Moskwy.

“O ile w czasie II wojny światowej Polska doświadczyła równocześnie ataku ze strony nazistów i sowietów, to dziś jest potęgą w Europie” - napisał czołowy portugalski dziennik.

Gazeta wskazała też na pontyfikat Jana Pawła II, który jej zdaniem pomógł wyzwolić kraj spod komunizmu oraz umocnił Polskę “jako katolicki bastion w słowiańskiej” części Europy.

Dziennik wspomina również postać Józefa Piłsudskiego, zaznaczając, że był on kluczową osobą nie tylko dla odzyskania niepodległości w 1918 r., ale też w wojnie z bolszewicką Rosją w 1920 r., która mogła zakończyć życie młodego państwa polskiego.

Gazeta przypomina także o urlopie marszałka na przełomie 1930 i 1931 r. na portugalskiej Maderze. “Nigdy maderska poczta nie otrzymała tyle listów, ile nadesłano z Polski do Piłsudskiego z okazji imienin. Szacuje się, że około miliona” - dodaje portugalski dziennik.

W innym artykule “Diario de Noticias” publikuje w środę korespondencję swojej wysłanniczki podróżującej po Polsce. Gazeta odnotowuje m.in. znaczące inwestycje portugalskich firm nad Wisłą, a także rosnące wśród polskiej młodzieży zainteresowanie Portugalią i jej kulturą.

>>> Czytaj też: Siła nabywcza Polaka. Na ile nas naprawdę stać?