"Przewodniczący Ecofinu (posiedzenia ministrów finansów państw UE - PAP) powinien na stałe brać udział w eurogrupie ze statusem obserwatora, oczywiście gdy reprezentuje on kraj spoza strefy euro" - powiedział w czwartek w Bukareszcie na spotkaniu z brukselskimi korespondentami szef resortu finansów sprawującej prezydencję Rumunii Eugen Teodorovici.

Eurogrupa to nieformalne gremium, w którym ministrowie finansów państw strefy euro podejmują decyzje dotyczące eurolandu. Jej główne zadanie to ścisłe koordynowanie polityki gospodarczej państw posługujących się wspólną walutą.

W minionym roku ministrowie finansów spoza strefy euro byli dopraszani na posiedzenia eurogrupy (tzw. posiedzenia w formacie inkluzywnym), na których omawiano kluczowe reformy dotyczące architektury strefy euro, w tym koncepcję osobnego budżetu dla krajów "19". Taka praktyka to jednak raczej wyjątek niż reguła.

Minister finansów Rumunii podkreślił, że konsultował już swój pomysł z niektórymi państwami eurolandu i zamierza go przedstawić w nadchodzących tygodniach. Jak zaznaczył, nie chodzi o żadne zmiany w europejskim prawie, ale o porozumienie, które pozwoli na zmianę obecnego stanu rzeczy.

"Nie chcę, żeby to stało się dla mnie. Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 r., w czasie fińskiej prezydencji" - powiedział PAP Teodorovici.

Jak podkreślił, taka zmiana będzie miała znaczenie dla krajów, które nie są częścią eurolandu. "Ostatecznie wszyscy będziemy częścią strefy euro" - wskazał. Teodorovici podkreślił, że jego kraj chce przyjąć wspólną walutę w 2024 r.

Rumunia, podobnie jak Polska, z niepokojem przygląda się pomysłowi utworzenia osobnego budżetu dla państw euro. "Mamy dyskutować o tym? OK, dyskutujmy, ale połóżmy na stole także coś dla innych krajów członkowskich, coś co miałoby taki sam efekt. Nie powinniśmy postępować w taki sposób, że dyskutujemy o rozwiązaniach dla jednych, a zapominamy o innych" - ocenił Teodorovici.

Na grudniowym szczycie szefów państw i rządów strefy euro zdecydowano o przyznaniu eurogrupie mandatu do prac nad projektem budżetu strefy euro. Ma być częścią przyszłego budżetu UE na lata 2021-2027 i służyć zwiększaniu konkurencyjności oraz zmniejszaniu różnic między krajami euro.

Z Bukaresztu Krzysztof Strzępka (PAP)