Wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,1 proc., a wzrostom przewodzą spółki użyteczności publicznej.

Spada kurs akcji firm motoryzacyjnych i dostawców dla tej branży. Wprawdzie chińskie władze zapowiedziały działania na rzecz wsparcia zakupów przez Chińczyków nowych samochodów, wymiany starych aut i m.in. optymalizacji wprowadzania samochodów elektrycznych, to deklaracje Chin nie spełniły oczekiwań rynków.

Tanieją walory spółek technologicznych po podaniu przez "Digitimes", że dostawcy dla Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. zdecydowali o cięciu cen o 10 proc., po tym gdy spółka podała, że spodziewa się słabszego wzrostu przychodów.

Inwestorzy czekają na wieczorne doniesienia z Wielkiej Brytanii, gdzie po 20.00 Izba Gmin będzie głosowała nad serią poprawek do uchwały związanej z dalszym przebiegiem negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Na rynkach nie słabnie niepokój o konsekwencje wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, chociaż zbliża się okazja do wyjaśnienia spornych kwestii.

W środę przedstawiciele obu rządów rozpoczną dwudniowe rozmowy, a w czwartek prezydent USA Donald Trump spotka się w Waszyngtonie z wicepremierem Chin Liu He w sprawie stosunków handlowych między obydwoma krajami.

Amerykański minister skarbu Steven Mnuchin oświadczył, że Stany Zjednoczone spodziewają się "znacznego postępu w rozmowach handlowych". Podkreślił też, że obie strony próbują rozwiązać "skomplikowane kwestie".

Tymczasem Departament Sprawiedliwości USA planuje przyspieszyć proces ekstradycji dyrektora finansowego Huawei, Meng Wanzhou.

Ministerstwo Sprawiedliwości USA przedstawiło w poniedziałek firmie Huawei 13 zarzutów, związanych z łamaniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz dotyczących licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii.

Prezydent USA Donald Trump wygłosi tradycyjne orędzie o stanie państwa dopiero 5 lutego, a nie 29 stycznia, jak pierwotnie było to planowane.

Indeksy w Europie - godz. 09.20

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3133,22 -0,13
DAX Niemcy 11171,06 -0,35
FTSE 100 W.Brytania 6781,98 0,52
CAC 40 Francja 4883,94 -0,09
IBEX 35 Hiszpania 9066,60 0,05
FTSE MIB Włochy 19622,31 0,07

(PAP Biznes)