Astronika została wybrana „kosmiczną firmą roku”. Uznano, że ma największe osiągnięcia w branży kosmicznej w Polsce. Firma jest już na innej planecie, współpracując z NASA.

- Jesteśmy firmą kosmiczną, która otrzymała kontrakt na zrobienie penetratora kosmicznego. Penetrator wylądował na Marsie. Po raz pierwszy pojawiła się tam polska flaga – mówi Jerzy Grygorczuk z Astroniki, wiceprezes ds. nowych technologii.

Firma zaprojektowała i wykonała urządzenie, które, w ramach misji NASA InSight, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym na tak istotną misję przez polski przemysł.

Reklama

Polskie firmy coraz częściej zostają wykonawcami elementów urządzeń, ale realizacja tak kompletnego zlecenia jest jak na razie w naszym kraju rzadkością. Głównym wykonawcą penetratora była firma Astronika, ale w proces produkcyjny zaangażowanych było kilka innych podmiotów, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska.

Astronika to spółka z o.o.- Firma została założona przeze mnie i kilku kolegów z Centrum badań kosmicznych, jesteśmy całkowicie polskim podmiotem, nie ma tu żadnego udziału kapitału zagranicznego – wyjaśnia J.Grygorczuk.

4 marca, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. zostały wręczone statuetki „Konstelacje 2018” dla osób i instytucji, które rozwijają polski sektor technologii kosmicznych. W innych kategoriach konkursowych nagrodzono firmy: ICEYE Polska, Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej i Gordona Wasilewskiego, pracownika naukowego CBK PAN. Przewodniczącą kapituły konkursowej była Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.