Budimex ma umowę ze spółką zal. JSW na budowę hal w Suszcu wartą 48,4 mln złWarszawa, 14.03.2019 (ISBnews) - Budimex zawarł kontrakt z Jastrzębskimi Zakładami Remontowymi (JZR), wchodzącymi w skład grupy kapitałowej JSW, na budowę zespołu hal produkcyjno-remontowych w Suszcu na Górnym Śląsku, podały spółki. Budimex zrealizuje kontrakt w systemie "zaprojektuj i wybuduj", a wartość kontraktu wynosi 48,4 mln zł. Prace budowlane potrwają do 2020 roku.

Inwestycja JZR to pierwszy etap planowanej budowy nowoczesnego centrum przemysłowego na terenie byłej kopalni Krupiński, którą JSW przekazała nieodpłatnie 31 marca 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, podano.

"W ramach umowy podpisanej 14 marca w Warszawie Budimex wybuduje nowe hale oraz przeprowadzi kompleksową rozbudowę i modernizację istniejących obiektów produkcyjnych oraz socjalno-biurowych o powierzchni ponad 15 000 m2. Prace budowlane obejmą także budowę: dróg wewnętrznych, parkingów i placów składowych. Obiekty będą wykorzystywać nowoczesne rozwiązania energetyczne jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Spółka zrealizuje kontrakt w systemie 'zaprojektuj i wybuduj', a wartość kontraktu wynosi 48,4 mln zł. Prace budowlane potrwają do 2020 roku" - czytamy w komunikacie.

"Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą rozpoczyna faktyczną realizację 'Programu JZR Rozwój', który pozwoli na znaczące rozszerzenie działalności produkcyjno-remontowej oraz rozwój technologiczny naszej spółki" - powiedział prezes JZR Rafał Rychter, cytowany w materiale.

Zaprojektowane i wykonane przez Budimex obiekty produkcyjno-remontowe pozwolą Jastrzębskim Zakładom Remontowym rozwijać produkcję maszyn i urządzeń na potrzeby sektora wydobywczego w Polsce i za granicą. JZR będą w nich wytwarzać i remontować m.in. szyny kolejek podwieszanych, krążniki, rurociągi magistralne, trasy przenośników zgrzebłowych, sekcje obudów zmechanizowanych. Dzięki inwestycji w gminie powstanie około 170 nowych miejsc pracy, które bezpośrednio znajdą zatrudnienie w JZR-ach, wskazano również.

"Podpisanie umowy między JZR a firmą Budimex to kolejny krok w realizacji planów spółki wpisanych do 'Strategii Rozwoju JSW na lata 2018-2030'. Liczę, że ta inwestycja to dopiero początek kompleksowego zagospodarowania 70 hektarów pozostałych po kopalni Krupiński. Nasz plan industrializacji i rewitalizacji tych terenów zakłada powstanie w Suszcu nowoczesnego kompleksu przemysłowego na miarę XXI wieku, który idealnie wpisuje się w 'Program dla Śląska' oraz rządowy program 'Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju'" - stwierdził prezes JSW Daniel Ozon, cytowany w komunikacie.

"To bardzo ważny kontrakt dla Budimeksu. Grupa JSW jest naszym nowym klientem, a jednocześnie cenionym podmiotem na rynku przemysłowym i wydobywczym. Będziemy realizować dla JZR i Grupy JSW nowoczesny obiekt w wraz z całym otoczeniem inwestycji. Mamy duże doświadczenie w projektowaniu i konstruowaniu inwestycji przemysłowych. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy oddaliśmy inwestorom dwa tego typu obiekty w województwie mazowieckim - centrum logistyczne i fabrykę urządzeń diagnostycznych. W budowie hal produkcyjno-remontowych dla JZR będą w znacznym stopniu uczestniczyć także lokalni śląscy podwykonawcy" - dodał prezes Budimeksu Dariusz Blocher, także cytowany w komunikacie.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2017 r. miał 6,37 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)